Najveća svjetska kriza od 1930-godina prošloga stoljeća, koja je počela pucanjem nekretninskog balona u Sjednjenim Američkim Državama, mogla bi skupo koštati tamošnje banke.
Investicijska banka JPMorgan Chase postigla je s američkim ministarstvom pravosuđa i ostalim vladinim agencijam provizorni sporazum po kojemu će platiti 13 milijardi dolara kazne zbog prodaje prenapuhanih loših zajmova ulagačima prije izbijanja financijske krize, objavio je Reuters pozivajući se na neimenovane izvore. U pitanju je rekordna kazna koju je pojedinačna kompanija do sada platila u SAD-u.
Riješili samo jedan problem
Dogovor po kojemu će JPMorgan platiti veliki novac ne isključuje kaznenu odgovornost za prepakiravanje hipotekarnih kredita i njihove prodaje ulagačima u obliku obveznica. JPMorgan će ukupnih 13 milijardi dolara proslijediti nekoliko državnih i sveznih agencija. Banka je pristala platiti četiri milijarde dolara Saveznoj agenciji za financiranje nekretnina (FHFA).To bi mogao biti najveći pojedinačni iznos koji će u ovom slučaju netko dobiti. Preostalih devet milijardi dolara "raspodijelit" će ministarstvo pravosuđa i njujorški glavni državni tužitelj. Najveća investicijska američka banka ovim se dogovorom riješila samo jednog od brojnih problema u istragama koje se vode protiv nje. I dalje traju istrage zbog navodnog podmićivanja u Kini i namještanja međubankarske kamatne stope Libor.No, nije JPMorgan jedini kojega hvataju američke vlasti. Savezna agencija za financiranje nekretnina od Bank of Americe traži šest milijardi dolara kazne.
Bit će još tužbi
FHFA je inače regulatorna agencija koja nadgleda rad Fannie Mae i Freddie Mac, državne financijske mastodonte koji su 2008. godine gotovo bankrotirali zbog izuzetno loših hipotekarnih vrijednosnica koje su kupili od komerijalnih banaka. FHFA je tužila čak 17 financijskih institucija koje su prodavale te vrijednosnice. Bank of America bila je pojednačno najizloženija dvijema kompanijama, a riječ je o 57 milijardi dolara. JPMorgan im je primjerice prodao 33 milijarde dolara takvih vrijednosnica. Tužba i kazna od nekoliko milijardi dolara prijeti i Bank of Scotlandu koja je prodala 30 milijardi dolara vrijednih loših vrijednosnica. Akteri američkog tržišta kapitala smatraju da će velika većina ovih tužbi završiti nagodbama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu