Nakon prošlog tjedna, koji je na financijskim tržištima bio obilježen jačanjem američkog dolara i rastom cijene nafte, počinje tjedan u kojem će biti objavljeno još više važnih ekonomskih vijesti, koje bi mogle uzrokovati velike pomake tečaja valuta, cijena dionica, energenata i plemenitih metala.
Ponedjeljak
Neradni je dan u Njemačkoj, Francuskoj i Švicarskoj, pa su mnoga važna financijska tržišta u Europi zatvorena. Odmah nakon otvaranja tržišta u noći sa ponedjeljka na utorak mogući su veći pomaci, kako bi se vrijednost financijskih instrumenata uskladila sa kretanjima na ostalim financijskim tržištima.
Utorak
Britanci i Amerikanci objavljuju podatke o stopi promjene indeksa potrošačkih cijena. U situacijama kada dođe do neplanirane i velike promjene vrijednosti indeksa, investitori na financijskim tržištima znaju burno reagirati, jer očekuju reakciju od strane centralne banke, kojoj je u gotovo svim zemljama na svijetu kontroliranje stope inflacije glavna zadaća. Budući da se bliži lipanj, mjesec u kojem američka centralna banka ponovno odlučuje o visini kamatnih stopa, ukoliko dođe do rasta indeksa potrošačkih cijena, investitori bi mogli odmah početi masovno kupovati američki dolar i podizati mu vrijednost.
Srijeda
Britanci objavljuju podatke o broju nezaposlenih i stopi nezaposlenosti u travnju. Odmah pri objavi vijesti moguća je nagla promjena tečaja britanske funte, no bez obzira na ovaj podatak, idućih mjesec dana na tečaj britanske valute najviše će utjecati vijesti o referendumu. Funta je trentno jedna od valuta na kojoj je otvoreno najviše špekulativnih prodajnih pozicija, te bi nakon referenduma mogla naglo ojačati ukoliko Britanci odluče ostati u EU.
Četvrtak
Objavljuju se podaci o broju novih nezaposlenih osoba u Australiji i SAD-u. U Australiji se očekuje blagi porast nezaposlenosti u odnosu na prethodni mjesec, no to ne bi trebalo značajno utjecati na tečaj australskog dolara. Naime, australska centralna banka prije nekoliko tjedana spustila je kamatnu stopu na temelju očekivanja o pogoršanju stanja u ekonomiji, pa bi nešto lošiji podaci sa tržišta rada već trebali biti uračunati u trenutni tečaj.
Petak
Kanađani objavljuju podatke o maloprodaji i indeksu potrošačkih cijena. Ukoliko se ispostavi da cijene rastu sporije od očekivanja, centralna banka će morati pojačati aktivnosti kojima može popraviti stanje u gospodarstvu. Takve aktivnosti najčešće podrazumijevaju najavu i/ili spuštanje kamatnih stopa, što dovodi da manjeg interesa za posjedovanje lokalne valute, kojoj radi toga pada vrijednost.
Mišljenja analitičara
Analitičari Admiral Marketsa smatraju da će vijesti koje će biti objavljene ovaj tjedan biti u skladu sa očekivanjima, što bi trebalo dovesti do blagog jačanja američkog dolara. Dva su argumenta za takvo stajalište. Prvo, zadnjih mjeseci su investitori i špekulanti masovno prodavali američku valutu, što znači da su sada u situaciji u kojoj prije ili kasnije moraju kupiti dolar, kako bi zatvorili svoje pozicije. Drugo, bliži se trenutak kada će američka centralna banka morati ponovno podići kamatnu stopu, jer bi se inače na financijskim tržištima mogao ponovno pojaviti strah da situacija u gospodarstvu nije dobra. Podizanje kamatnih stopa ponovno će povećati interes za kupnjom dolara i biti dodatan poticaj jačanju ove valute.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu