Na londonskom je tržištu cijena nafte prošloga tjedna blago pala jer se trgovci plaše slabljenja potražnje zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava, dok podršku cijenama pruža mogući embargo Europske unije na uvoz ruske nafte.
Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna 0,75 posto, na 111,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,65 posto, na 110,49 dolara.
Pregovori o embargu
Sve do petka cijene su bile u značajnijem minusu na tjednoj razini, no tog su dana skočile oko 4 posto, potaknute pregovorima u EU o embargu na rusku naftu i krizom na europskom tržištu plina koju su izazvali odgovor Moskve na zapadne sankcije i ukrajinska blokada rute za dopremu ruskog plina.
Moskva je, naime, na sankcije koje su joj već uvele zapadne zemlje odgovorila zabranom poslovanja s europskim podružnicama plinskog diva Gazproma, a krizu na europskom tržištu plina zaoštrila je i ukrajinska blokada važne tranzitne rute za dopremu ruskog plina.
“Cijene prirodnog plina u Europi rastu i to će se nužno preliti i na naftu. Visoku razinu cijena nafte vjerojatno će poduprijeti i eskalacija na fronti sankcija Rusiji”, napisao je Jeffrey Halley iz OANDA-e u osvrtu na situaciju na tržištima.
Značajniji rast cijena zakočila je, pak, zabrinutost zbog slabljenja globalne potražnje. Kina, naime, ne odustaje od strogih mjera suzbijanja COVID-a. Analitičari Nomure procjenjuju da trenutno oko 40 kineskih gradova primjenjuje djelomično ili puno “zatvaranje” ili neke druge mjere stroge kontrole, a pod utjecajem tih mjera je otprilike 290 milijuna ljudi.
A to će usporiti ionako usporen rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva. Kako se, pak, u SAD-u inflacija kreće na najvišim razinama u 40 godina, američka središnja banka nastavit će zaoštravati monetarnu politiku, pa će se oporavak gospodarstva usporiti.
Kako se očekuje usporavanje i ostalih najvećih gospodarstava svijeta, trgovci se plaše slabljenja potražnje za “crnim zlatom” idućih mjeseci.
Međunarodna agencije za energiju (IEA) procjenjuje da bi usporavanje potražnje i veća proizvodnja na Bliskom istoku i u SAD-u trebali otkloniti “akutni deficit u opskrbi zbog pogoršanih poremećaja u opskrbi iz Rusije”.
Skok od 45 posto
Uz to, vrijednost dolara prema košarici najvažnijih svjetskih valuta dosegnula je najviše razine u 20 godina. Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,9 posto, na otprilike 104,60 bodova, a u jednom je trenutku dosegnuo i 105,01 bod, novu najvišu razinu od 2002. godine.
To je već šesti tjedan zaredom kako dolar jača prema košarici valuta, pa je od početka godine porastao oko 9 posto. A to čini naftu skupljom za zemlje s drugim valutama, pa izaziva slabljenje potražnje.
Nakon što su u prošloj godini porasle više od 50 posto, zahvaljujući oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize, od početka ove godine cijene su nafte skočile oko 45 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu