Po prvi puta od uvođenja eura 2002. godine prinosi na talijanske 10-godišnje obveznice pali su ispod tri posto.
Uz dobre vijesti iz uslužnog sektora eurozone, glavni razlog padu prinosa i posljedičnom rastu cijene ne samo talijanskih već i obveznica ostalih perifernih članica eurozone treba tražiti u špekulacijama investitora da će Europska središnja banka (ECB) uskoro donijeti nove monetarne mjere. Njima bi se dodatno spustili prinosi.Povjerenje u do prije nekoliko godina problematične članice eurozone poraslo je nakon izjave predsjednika ECB-a Maria Draghia iz 2012. da će braniti euro svim sredstvima. To je izazvalo zaokret ulagača prema dužničkim vrijednosnicama koje nude nešto atraktivniji prinos od njemačkih obveznica čiji se prinos u utorak spustio na 1,44 posto, najmanje u posljednjih godinu dana.
Dobri makroekonomski podaci o padu nezaposlenosti u Španjolskoj ponukali su ulagače na dodatnu potražnju za obveznicama te države, pa se prinos na 10-godišnju obveznicu snizio na povijesno niskih 2,94 posto. Kretanja na inozemnim tržištima odrazile su, iako vrlo blago, i na hrvatske obveznice čiji je prinos pao za četiri bazna boda. Darren Ruane, analitičar u fondu Investec Wealth & Investment za Financial Times kaže kako su veliki institucionalni investitori, poput mirovinskih fondova, morali preuzeti nešto viši rizik ulaganjem u obveznice rubnih članica kako bi ostvarili kakvu-takvu zaradu svoje imovine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu