Na svjetskim tržištima protekoga tjedna cijene nafte nisu bilježile znatniji pomak, nakon oštrog pada u tjednu ranije jer najnovije procjene Međunarodne agencije za energetiku (IEA) ukazuju na usporavanje potražnje za naftom uslijed nastavljenog širenja delta varijante koronavirusa.
Barel Brent nafte na londonskom tržištu prošloga je tjedna pojeftinio 0,15 posto, na 70,59 dolara, usporivši pad nakon što je tjedan ranije potonuo 6 posto, što je bio najveći cjenovni pad u zadnja četiri mjeseca.
Na američkom tržištu, pak, cijena barela nafte prošloga tjedna poskupjela je 0,2 posto na 68,44 dolara, stabiliziravši se tako nakon što je tjedan ranije potonula 7 posto, najviše u zadnjih devet mjeseci.
Neočekivano smanjenje
Početkom prošlog tjedna cijene nafte su se ponešto oporavile, no u četvrtak i petak su ponovno pale.
Naime, IEA je u četvrtak objavila da je potražnja u srpnju pala za 120.000 barela dnevno te prognozirala da će u drugoj polovini godine potražnja rasti sporijim tempom zbog novog vlada pandemije.
“Neočekivano smanjenje prognoze IEA uzdrmalo je trgovce i spriječilo oporavak cijena nafte, vrativši u fokus realnost utjecaja delta varijante virusa na potražnju”, ocjenjuje Jeffrey Halley, analitičar u investicijskom društvu OANDA.
I investicijske banke su snizile svoje procjene naftne potražnje. Analitičari Goldman Sachsa tako sada očekuju kratkoročni deficit nafte na globalnom tržištu od milijun barela dnevno, snizivši raniju procjenu tog deficita od 2,3 milijuna barela dnevno, navodeći kao razlog pad potražnje za kolovoz i rujan.
No, analitičari te investicijske banke očekuju nastavak oporavka potražnje zajedno s rastom stope procijepljenosti.
Zaustavljen oporavak
“Nedavni povoljni makroekonomski pokazatelji sugeriraju daljnje povećanje potražnje jednom kad zaraza delta varijantom virusa počne jenjavati”, kaže Jim Ritterbusch, predjsednik uprave Ritterbusch and Associates LLPa.
Analitičar JPM-a, pak, procjenjuju da je oporavak globalne potražnje u kolovozu zaustavljen te da se ona u prosjeku kreće na razini od 98 milijuna barela devno, kao i u srpnju.
Unatoč sniženim procjenama potražnje, cijene nisu nastavile s prošlotjednim oštrim padom jer ih na ovim razinama podupire potražnja najvećeg svjetskog potrošača, SAD, kao i ostalih država u kojima gospodarski oporavak napreduje zahvaljujući visokim stopama procijepljenosti stanovništva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu