‘Nadzor svih banaka eurozone nije prevelik zalogaj za ECB’

Autor: Marina Biluš , 25. studeni 2012. u 22:00
Predsjednik Europske središnje banke

Europska središnja banka inzistirat će na rigoroznom razdvajanju supervizorske i monetarne politike, obećava Draghi.

Glavni europski guverner Mario Draghi iskoristio je bankarsku konferenciju koja se u petak održavala u Frankfurtu kako bi još jednom pokušao uvjeriti brojne skeptike da je Europska središnja banka spremna na sve izazove s kojima će se uskoro suočiti. Ovoga puta Draghi se nije bavio pravdanjem programa kupnje obveznica zaduženih država, već skorim zajedničkim nadzorom svih kreditora na području zone eura, što je ujedno i prva faza budućeg velikog projekta – osnivanja europske bankarske unije.

Potencijalne opasnosti
Osvrnuo se tako na kritike svih onih koji tvrde da je supervizija čak 6000 banaka naprosto prevelik zalogaj za instituciju koju vodi. Guverner tvrdi da to nije točno. "Neki su sugerirali da sudjelovanje istoga tijela u monetarnom i supervizorskom odlučivanju može dovesti do pretjeranog opterećenja i mogućeg brkanja uloga i inicijativa. takve brige moraju se shvatiti ozbiljno, ali uvjeravam vas, izgradnja sustava zajedničkog bankarskog nadzora oko ECB-ajedino je pragmatično rješenje u sadašnjim okolnostima", rekao je Draghi. Napomenuo je kako će inzistirati na rigoroznom razdvajanju supervizorske i monetarne politike. Ponovio je da je zajednički nadzor kreditora izuzetno važan, ali da je potrebno odvojiti svo potrebno vrijeme za kvalitetnu implementaciju. "Pravnu podlogu moramo imati do prvoga siječnja kako bismo mogli na vrijeme početi s pripremama", zaključio je.

Weidmannove kontre
Treba reći da se, kao uostalom  i po pitanju kupnje državnih obveznica, punom nadzoru "pod kapom" ECB-a najviše protivi Draghijev njemački kolega, prvi čovjek Bundesbanka jens Weidmann. Upravo je on nedavno izjavio da bankarska unija može dovesti do sukoba interesa između bankarskog nadzora i monetarne politike. "Stoga se oba područja moraju strogo razdvojiti, što je izvedivo, ali izuzetno teško i s organizacijskog i s pravnog stajališta", poručio je njemački guverner 19. studenog u govoru pred tamošnjim bankarima. Osim toga, Weidmann opetovano upozorava da uloga glavnog supervizora može kompromitirati ECB-ov glavni cilj, a to je održavanje stabilnosti cijena. Smatra i da bankarska unija ne može biti ključ za pronalažanje rješenja krize u eurozoni. 

Komentirajte prvi

New Report

Close