Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, i dosegnule najviše razine u dva i pol mjeseca jer trgovci očekuju rast potražnje, dok je ponuda i dalje ograničena. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 5,4 posto, na 86,06 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6,3 posto, na 83,82 dolara.
Obilnija potražnja
Skok cijena na najviše razine u dva i pol mjeseca zahvaljuje se nadi trgovaca da će potražnja za naftom rasti, usporedo s rastom gospodarstava, jer širenje omikrona nije izazvalo toliko restriktivnih mjera kao prijašnje varijante koronavirusa. Uz to, u fokusu trgovaca je manja nego što se očekivalo ponuda vodećih proizvođača iz Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika predvođenih Rusijom.
Članice OPEC-a proizvele su u prosincu samo 70.000 barela dnevno više nego u studenome, a dogovor od prošlog ljeta otvorio im je prostor za povećanje za 253.000 barela dnevno. Neke zemlje nisu uspjele iskoristiti dodijeljene im kvote zbog nedovoljnih ulaganja i kašnjenja s održavanjem bušotina u vrijeme pandemije COVID-19, pa bi potražnja mogla nadmašiti ponudu. “Kada uzmete u obzir činjenicu da OPEC+ još ni izdaleka nije dosegnuo ukupnu proizvodnu kvotu, moglo bi se zaključiti da će približavanje potražnje ponudi postati faktor koji će u idućim mjesecima najsnažnije podupirati cijene”, ističe Stephen Brennock iz PVM-a..
Potpora cijenama
Potporu cijenama pružila je i slabost dolara jer to povećava kupovnu moć vlasnika drugih valuta, a time i potražnju za naftom. Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna pala, premda su čelnici američke središnje banke najavili mogućnost povećanja ključnih kamatnih stopa već u ožujku. Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošloga tjedna 0,6 posto, na 95,16 bodova.
Zabrinutost za ponudu zasjenile su vijesti da Kina planira oko Lunarne nove godine provesti novu dražbu nafte iz strateških rezervi u sklopu inicijative skupine zemalja, predvođenih SAD-om, čiji je cilj obuzdavanje rasta cijena. Američko ministarstvo energetike objavilo je prošloga tjedna da je prodalo 18 milijuna barela nafte iz strateških rezervi.
Uzlet cijena nafte mogla bi ipak zakočiti zabrinutost za potražnju u Kini zbog širenja omikrona na gradove Dalian i Tianjin. Mnogi su gradovi, uključujući Peking, pozvali građane da ne putuju za novogodišnje praznike, koji traju od 31. siječnja do 6. veljače. Nakon što su u prošloj godini porasle više od 50 posto, u prva dva tjedna nove godine cijene su nafte skočile više od 10 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu