Nakon gotovo dva tjedna, ciparske banke otvorila su svoja vrata. U 10 sati po lokalnom vremenu, građani te otočke države mogli su podizati novac, ali po strogo određenim uvjetima. Kako bi se spriječio masovni odljev kapitala, ciparsko ministarstvo financija donijelo je uredbu o strogom ograničavanju kretanja kapitala, Na šalteru banke i bankomatu, svatko može podići najviše 300 eura dnevno. Dakako, taj se limit odnosi za jedinu osobu, bez obzira koliko banaka u jednome danu obišla. Plaćanja i transferi prema inozemstvu ne mogu prelaziti 5000 eura na mjesec koliko iznosi i limit na transakcije kreditnim karticama. Putnici koji odlaze s otoka ne mogu iznijeti više od 3000 eura gotovine. Tvrtke koje posluju na otoku ne smiju povući više od 5000 eura dnevno.
Čekaju da se gužve smanje
Unatoč velikim prosvjedima koji dva tjedna haraju Ciprom, kada su banke otvorile svoja vrata nije bilo većih izgreda. Za to su se pobrinuli naoružani zaštitari koji su postavljeni u četvrtak pred ulazima u banke. Čini se kako Ciprani ne žure po svoj novac, dio njih je odlučio pričekati nekoliko dana dok se gužve ne smanje, piše Wall Street Journal. "Očekivali smo puno više ljudi. Srećom, samo manji broj naših klijenata treba gotovinu, a svi oni su reagirali fantastično. Očekivali smo da će neki ljudi biti puno više nervozniji", izjavio je Argyros Eraclides, menadžer jedne od podružnica Bank of Cyprusa. Europska komisija objavila je u četvrtak da će pozorno pratiti odljev kapitala na Cipru neposredno nakon ponovnog otvaranja banaka. Naglasili su da treba što prije obnoviti slobodan protok kapitala "u interesu ciparskog gospodarstva i jedinstvenog tržišta EU-a u cjelini".
Mjere su bile potrebne
"Komisija će zajedno sa ciparskim vlastima, drugim državama članicama, Europskom središnjom bankom (ECB) i Europskom agencijom za banke (EBA) pažljivo pratiti primjenu uvedenih restriktivnih mjesta kretanja kapitala", navodi se u priopćenju EK. Ističu da će u svako doba inzistirati da restriktivne mjere budu proporcionalne legitimnim ciljevima sprečavanja neposredne opasnosti za financijsku stabilnost Cipra i strogo vremenski ograničene, odnosno da njihovo trajanje bude povezano s tom svrhom", poručeno je iz Bruxellesa.
Kažu da su uvedene restriktivne mjere bile potrebne u sadašnjim okolnostima. Iako su investitori na tržištima kapitala bili zabrinuti zbog navale štediša na banke, ali i da bi štediše iz drugih članica eurozone uskoro mogle početi povlačiti novac, to se na kraju nije dogodilo, pa su tržišta malo odahnula. Najvažniji europski indeksu u četvrtak su bili na pozitivnom teritoriju, ipak s rastom manjim od jedan posto. Njemački indeks DAX tijekom dana je rastao 0,37 posto, a londonski indeks FSTE100 0,65 posto.No, investitori još uvijek strahuju da će se model spašavanja Cipra primjenjivati i u drugim zemljama europske monetarne unije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu