Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je Francusku da ako ne provede reforme u gospodarstvu, riskira zaostajanje za Italijom i Španjolskom.
Izravni je to pritisak na francuskog predsjednika Françoisa Hollandea koji mora zaustaviti pad industrijske proizvodnje, piše Financial Times. U svojem godišnjem izvješću u kojem analizira francusko gospodarstvo, MMF je pozvao na provođenje "sveobuhvatnog programa strukturnih reformi". "Mogao bi nastati ozbiljniji problem ako se francusko gospodarstvo ne prilagodi na istu brzinu reformi kao što to rade njegovi glavni gospodarski partneri, osobito Italija i Španjolska koje, nakon Njemačke, provode dubinske reforme tržišta rada i usluga", stoji u analizi Monetarnog fonda. Upozorenje MMF-a poklopilo se s dugoočekivanim izvješćem Louisa Galloisa, bivšeg čelnika europskoga zrakoplovnog koncerna EADS, koji je izradio "ozbiljnu dijagnozu pada francuske industrije". Njegovo izvješće, koje je naručio predsjednik Hollande, ukazuje na to da bi socijalistička vlada trebala rezati 30 milijardi eura, odnosno 1,5 posto bruto domaćeg proizvoda u socijalnim troškovima u iduće dvije godine kako bi se "zaustavilo odvajanje francuskoga gospodarstva od ostalih država".
Mnoge od 22 preporuke Galliosa u skladu su sa željama francuske vlade u provođenju dugoročnih mjera restrukturiranja kako bi se potaknula ulaganja, inovacije i istraživanja. Također je cilj ojačati povezanost Francuske s uspješnim multinacionalnim kompanijama i domaćim dobavljačima te podržati razvoj malih i srednjih poduzetnika. Monetarni fond poručio je pak kako će se "kvaliteta proračunskih prilagodbi poboljšati" još većim rezanjem troškova. Dodaje da se uvođenjem dodatnih povećanja poreza u ovoj i idućoj godini dodatno smanjili poticaji za rad i ulaganja čime je francuska došla u nepovoljan položaj u odnosu na konkurente. Inače, čelnica MMF-a Christine Lagarde prije ove funkcije bila je francuska ministrica financija u vladi Hollandeova prethodnika Nicolasa Sarkozyja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu