Da bi smanjila rizik od dužničke krize, Srbija mora odmah usvojiti plan mjera kojima bi javni dug spustila ispod zakonske granice i tog se programa mora uvjerljivo pridržavati.
Ocjena je to Bogdana Lisovolika, predstavnika Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF) u toj zemlji, koji je upozorio da je razina srpskoga javnog duga u ovome trenutku znatno iznad maksimalno dopuštenih 45 posto bruto domaćeg proizvoda. “Ekonomske analize pokazale su da se s razinom državnog duga od 40 do 45 posto zemlje u razvoju, kakva je i Srbija, približavaju opasnoj granici zaduženosti”, izjavio je Lisovolik za list Politika. Stoga novoj vladi savjetuju da usvoji realan i štedljiv rebalans proračuna, ali i srednjoročni plan za smanjenje duga. “Važno je pritom osmisliti i mjere koje bi omogućile postavljanje temelja za zdrav ekonomski rast”, savjetuje predstavnik MMF-a dodajući kako su mjere koje je vladi predložio Fiskalni savjet korisne i da ih treba razmotriti, ali da postoje i druge solucije.
“Buduća ekonomska politika morala bi u obzir uzeti i novije trendove, mogućnosti za financiranje deficita i vladine prioritete. Ali svi potezi trebaju biti temeljeni na realnosti jer bi u protivnome tvorci ekonomske politike mogli ostati na repu događanja u izuzetno neizvjesnoj situaciji na globalnom tržištu”, zaključuje Lisovolik. Na pitanje je li MMF otvoren za suradnju s novim mandatarom Ivicom Dačićem, koji se prije protivio suradnji s Fondom, od kojeg Srbija pokušava dobiti milijardu eura kredita, Lisovolik je odgovorio: “Spremni smo s onom vladom koja je spremna razgovarati s nama.”
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu