Ministri financija bez dogovora o novim fiskalnim pravilima Unije

Autor: Poslovni dnevnik , 11. prosinac 2023. u 20:00
Pravila suspendirana tijekom pandemije Covida-19 trebaju stupiti na snagu u siječnju/Shutterstock

Njemačka traži ograničenja potrošnje, a Francuska i Italija žele labavije regule.

Ministri financija na sastanku u Bruxellesu nisu uspjeli postići dogovor o reformi pravila Europske unije o državnom dugu i deficitu unatoč pregovorima koji su potrajali više od osam sati u petak.

Neuspjeh u postizanju dogovora naglašava duboke podjele između zemalja bloka 27 po pitanju fiskalne politike dok pravila suspendirana tijekom pandemije Covida-19 trebaju stupiti na snagu u siječnju, piše Financial Times.

Sloga oko 95 posto teksta
Njemačka inzistira na strožim ograničenjima potrošnje unatoč tome što je kod kuće pod baražnom vatrom zbog vlastitih izvanproračunskih dužničkih instrumenata kojima je kreativno zaobilazila tzv. ‘kočnicu duga’. Istovremeno, Francuska i Italija pokušavaju zadržati manevarski prostor prema novim pravilima.

Višak duga

Njemačka inzistira na dodavanju ‘zaštitnih mjera’ izvornom prijedlogu Komisije kako bi se osiguralo da zemlje smanje višak duga za minimalni iznos godišnje.

“Sada se slažemo oko 95 posto teksta. Zaista mislim da za preostalih pet posto možemo postići dogovor prije kraja godine”, rekao je francuski ministar financija Bruno Le Maire.

Dugotrajna neslaganja uključuju i pitanje koliko bi strogi trebali biti godišnji limiti potrošnje i kako tretirati troškove servisiranja duga pri izračunu ako zemlja prekrši prag godišnjeg deficita od tri posto. “Prekomjerne deficite treba smanjiti, a ne opravdavati”, poručio je njemački ministar financija Christian Lindner.

Moguće rješenje koje se sada našlo na stolu bilo bi tretiranje visokih kamata na javni dug kao olakotnog faktora u razdoblju od 2025. do 2027. kada Europska komisija procjenjuje nacionalne proračune u odnosu na pravila. Komisija je već rekla da određeni broj nacionalnih proračuna za 2024. neće biti u skladu s pravilima, poznatim kao Pakt o stabilnosti i rastu, te da će vjerojatno biti sankcionirani.

Zaštitne mjere
Njemačka inzistira na dodavanju ‘zaštitnih mjera’ izvornom prijedlogu Komisije kako bi se osiguralo da zemlje smanje višak duga za minimalni iznos godišnje, kao i da ograniči godišnju potrošnju da se osigura da deficiti ne premaše granicu od 1,5 posto BDP-a. Lindnerovi zahtjevi uglavnom su, premda nevoljko, prihvaćeni, ali ostaju razlike u točnim brojevima.

“Još nemamo zajednički dogovor o tome koji su brojevi dovoljni”, rekao je. Španjolska, koja predsjeda pregovorima, vjerojatno će sazvati još jedan ministarski sastanak za dva tjedna. Povjerenik EU za gospodarstvo Paolo Gentiloni rekao je da je “prilično optimističan” u pogledu postizanja dogovora prije kraja godine.

Čelnici EU-a koji će se ovog tjedna sastati u Bruxellesu također bi mogli nastojati stvoriti okruženje za postizanje dogovora, iako dnevni red njihovog summita ima nekoliko drugih neriješenih pitanja, uključujući i ono treba li započeti pregovore o članstvu s Ukrajinom i kontroverzno povećanje proračuna Unije, podsjeća Financial Times.

Komentirajte prvi

New Report

Close