Strategija koju je Europska središnja banka (ECB) odabrala u borbi s dužničkom krizom počinje pokazivati rezultate. Tim je riječima svoju politiku pohvalio guverner ECB-a Mario Draghi, ohrabren padom troškova zaduživanja na prošlotjednim aukcijama obveznica Italije i Španjolske. “Nema sumnje da smo svjedoci vrlo važnog napretka pojedinih zaduženih država kada je riječ o fiskalnoj konsolidaciji (…) tržišta to počinju uvažavati”, rekao je prvi čovjek europske središnje banke.
Dodao je kako je snažno ubrizgavanje gotovine u financijski sustav – postignuto izdavanjem jeftinih trogodišnjih kredita europskim bankama – napokon na tržištu pokazuje privremene znakove stabilizacije. Pravi razlozi za osmijeh Draghiju su proteklog tjedna stigli iz Madrida i Rima. Na prvoj ovogodišnjoj aukciji obveznica problematična Italija je prodala ukupno 4,75 milijardi eura duga. Pritom je tri milijarde eura trogodišnjih obveznica koje dospijevaju u studenome 2014. prodano uz prinos od 4,83 posto, što je bitno manje od 5,62 posto koliko je iznosio trošak zaduživanja na prethodnoj aukciji. Osim toga 779 milijuna eura obveznica, čije je dospijeće 2014., prodano je uz prinos od 4,29 posto, dok je 971 milijun eura dospijeća 2018. prodano uz prinos od 7,75 posto. Italija je u četvrtak prodala i 12 milijardi eura trezorskih zapisa uz prepolovljene prinose u odnosu na prethodnu aukciju. Unatoč bitno sniženim talijanskim troškovima zaduživanja analitičari su nakon aukcije komentirali kako Rim ipak nije uspio nadmašiti Madrid kojem su prinosi na obveznice krajem prošloga tjedna osjetno pali, a aukcijom trogodišnjih i četverogodišnjih obveznica prikupljeno je 10 milijardi eura, s tim da je potražnja bila dvostruko veća od ponude. Analitičari ipak upozoravaju da još nema razloga za pretjerani optimizam jer će, kažu, za prezadužene zemlje ubrzo uslijediti novi testovi, odnosno aukcije petogodišnjih i desetogodišnjih obveznica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu