Strahujući da London gubi korak s New Yorkom i europskom konkurencijom, britanska financijska industrija vrši pritisak na vladu da proširi obujam reformi kako bi se privukla velika korporativna imena na tamošnju burzu.
London bilježi pad od 40 posto u broju javno kotiranih tvrtki od 2008., dok istovremeno gleda na rast konkurentskih tržišta u Amsterdamu, Parizu i Frankfurtu. Amsterdam je preuzeo lidersku poziciju kao mjesto trgovanja dionicama ubrzo nakon Brexita 2021., piše Reuters.
Britanska vlada krajem prošle godine objavila niz reformi iz Edinburgha koje obuhvaćaju više od 30 izmjena postojećih pravila. Industrijske grupe i financijska industrija lobiraju za više, posebice jer EU i SAD aktivno rade na tome da njihova tržišta kapitala ostanu konkurentna.
U nizu sastanaka s dužnosnicima ministarstva financija, poslovni čelnici tražili su daljnje promjene politike i jednostavnija pravila da uvjere više multinacionalnih kompanija da se listiraju u Britaniji.
Među zahtjevima su mamci tvrtkama da se osnuju, prebace sjedište i listiraju u Britaniji, kao i porezne olakšice na povrat ulaganja i kapitalnu dobit. “Ovdje nema čarobnog rješenja”, rekao je izvršni direktor TheCityUK Miles Celic za Reuters. “Niz je faktora koje čine neko mjesto međunarodnim financijskim središtem atraktivnim za ulaganja i uvrštenja”, kaže.
Osim zagovaranja poticaja jednom kad se fiskalna pozicija Britanije oporavi od pandemije, industrija voljeli bi vidjeti da ulagači imaju pristupačniji pristup investicijskim istraživanjima. Taj sektor, također pod revizijom, bio je u padu otkako su 2018. stupila na snagu ograničenja distribucije ideja za trgovanje kao odgovor vlada na globalnu financijsku krizu.
Regulator je započeo drugu fazu konzultacija o reformama pravila kotiranja prošlog tjedna, dok je vlada pozvala na povratne informacije o mjerenju učinka regulatora u odnosu na cilj da London ostane globalno financijsko središte. Britanija se već konzultirala o desecima prijedloga od kojih su mnogi dio nacrta zakona o financijskim uslugama koji se dovršava u parlamentu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu