Interkapital grupa, najveći nebankarski igrač na domaćem tržištu kapitala, privodi kraju dosad najveću akviziciju. Nakon što je prije nekoliko godina preuzeo fondovski biznis Volksbanka (danas Sberbank), sada kupuje i Addiko Invest (do prije godinu dana Hypo Alpe-Adria invest). ‘Interkapitalovcima’ će time imovina pod upravljanjem dosegnuti oko 2,3 milijarde kuna, što je udvostručenje u odnosu na trenutne brojke njihova fondovskog odnosno upravljačkog biznisa.
S Addiko bankom potpisali su potkraj prošlog tjedna kupoprodajni ugovor o prijenosu 100-postotnog udjela u njezinu društvu za upravljanje fondovima, a transakcija uključuje i prijenos ugovora o obavljanju poslova upravljanja portfeljima i brokerskih poslova te banke. Uz četiri otvorena investicijska fonda koje je osnovala sama banka, Addiko Invest od listopada 2015. upravlja i Fondom Hrvatskih branitelja (FHB), koji je imovinom i daleko najveći. On, naime, čini glavninu imovine pod upravljanjem Addiko Investa koja je je krajem 2016. iznosila 1,16 milijardi kuna.
Braniteljski fond tako je i unatoč manjoj upravljačkoj naknadi (0,488 posto) tom ‘investu’ lani donio približno četiri od ukupno osam milijuna kuna prihodovanih naknada i očito je najzaslužniji što je to društvo u 2016. zabilježilo porast dobiti s 1,5 na 1,8 milijardi kuna. Uz prihode koji proizlaze naknada iz upravljanja fondovima, investitorima koji su se odazvali Addikovu pozivu ponuda je svakako bila zanimljiva i s aspekta banke kao distributivnog kanala za prodaju investicijskih proizvoda i usluga. Kako se prodaja nije odvijala po javnom već po pozivnom natječaju, o imenima ostalih kandidata za kupnju govori se tek neslužbeno. Za taj su deal, tvrdi se, jako bili zagrizli i KD grupa (KD Locusta fondovi), a u igri su bila i dva osiguravatelja – Croatia te HOK osiguranje. U KD grupi su nam potvrdili da su bili “veoma zainteresirani u tom procesu, ali je prodavatelj, na žalost, odabrao drugog ponuditelja”.
I dalje, kažu, ostaju zainteresirani za prilike za preuzimanje koje bi se mogle pojaviti u hrvatskoj fondovskoj industriji, a uklapaju im se u strategiju.
Cijena koja je Interkapitalu donijela pobjedu u nadmetanju ugovorna je tajna, a iako se među financijašima šuškalo da bi zbog “rastezljiva” obuhvata kupoprodajnog paketa u razgovorima prodavatelja i interesenata moglo biti i “produžetaka”, ta je utakmica očito gotova. Za formalno zaključenje treba još samo suglasnost Hanfe.
U uvjetima kad se više banaka odlučuje na konsolidaciju (i) kroz dezinvestiranje non-core biznisa Daniel Nevidal i Tonći Korunić, osnivači i (su)vlasnici Interkapitala, potvrđuju se kao najagilniji konsolidatori sa strane institucionalnih investitora.
Objašnjavajući kako je odluka o prodaji Addiko Investa te prepuštanju brokerskih i poslova upravljanja portfeljima dio strategije reorganizacije poslovanja i stavljanja fokusa na osnovnu bankarsku djelatnost, predsjednik Uprave Addiko banke Mario Žižek istaknuo je kako Addiko Invest ima više od pet tisuća aktivnih klijenata. U segmentu poslova upravljanja portfeljima banka je krajem 2016. imala 92 klijenta s 42 milijuna sredstava pod upravljanjem, a u brokerskim poslovima 442 aktivna klijenta te godišnji promet od oko 200 milijuna kuna. Interkapital grupu je ocijenio “odličnim izborom koji će nastaviti razvijati taj dio poslovanja”. Interkapitalov Ivan Kurtović je pak rekao kako tom transakcijom proširuju svoju paletu usluga i krug klijenata te učvršćuju poziciju najvećeg nezavisnog fond menadžera u regiji. U priopćenju su naveli i nekoliko brojaka koje oslikavaju vodeće pozicije te kuće. Godišnji dionički promet im je oko 5 milijardi kuna (približno 25% prometa ZSE), a prije aktualne akvizicije upravljali su s 1,18 milijardi kuna imovine klijenata putem osam investicijskih fondova i niza individualnih portfeljnih računa.
Pod upravljanjem će odskora imati oko 2,3 milijarde kuna, a najzanimljiviji dio novostečenog upravljačkog paketa pritom je Addikov ugovor o upravljanju Braniteljskim fondom. Imovina tog fonda potkraj 2016. iznosila je više od 940 milijuna kuna, a čak 98 posto njegova portfelja čine dionice Hrvatskog telekoma (5,4 milijuna komada). S obzirom na razmjerno malo iskupa udjela fonda, za što je tijekom 2016. otišlo 40 mil. kuna, te porast cijene dionica HT-a u odnosu na kraj 2016., imovina fonda trenutno je moguće i veća od 940 milijuna.
Sve u svemu, novi vlasnik Addiko Investa vjerojatno će se uskoro sastati s Upravnim odborom FHB-a. Barem kad je posrijedi aktiva FHB-a, upravljanje tim fondom dosad zapravo nije iziskivalo puno posla (više ga je bilo na strani pasive), pa neki članovi UO fonda smatraju kako bi se vlasničke promjene mogle iskoristiti za preispitivanje ugovora o upravljanju i upravljačkoj naknadi. Sadašnjih 0,488% ukupne vrijednosti imovine fonda umanjene za iznos obveza fonda s osnove ulaganja čak i po odbitku troška depozitne banke za upravljačko društvo implicira blizu četiri milijuna kuna naknade društvu. Ulagačku politiku fonda određuje ponajprije njegov UO, ali u njemu baš i nema financijskih znalaca. Ostaje vidjeti hoće li novi vlasnici otvoriti i pitanje moguće aktivnije ulagačke politike.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu