Kriza prijeti cijelom svijetu, ponavlja se scenarij iz 2008.

Autor: Marina Biluš , 20. prosinac 2011. u 22:00

Volatilnost na tržištu obveznica dosegnula je razine zbilježene nakon kraha Lehman Brothersa 2008., poručuje ECB

Financijski rizici u eurozoni znatno su se povećali u drugoj polovini godine, a zaraza koja je zahvatila prezadužene države i dalje će biti najveća prijetnja stabilnosti monetarne unije, EU, ali i cijelom svijetu. Upozorenje je to Europske središnje banke objavljeno u novom izvješću o financijskoj stabilnosti eurozone. U njemu je istaknuto da je volatilnost na tržištu obveznica dosegnula razine koje su bile zabilježene nakon kraha Lehman Brothersa 2008.

Kao najveće rizike koji bi mogli biti okidač za još dramatičniju eskalaciju krize, ECB je podcrtao problematiku financiranja bankarskog sustava. Inače, njome se ECB namjerava “pozabaviti” upravo ovog tjedna kada će u sklopu novih mjera bankama prvi put ponuditi trogodišnje kreditiranje u neograničenim iznosima. Prema ECB-ovoj procjeni, u proteklih je šest mjeseci porasla vjerojatnost da bi dvije važne europske banke mogle istodobno propasti čime je sistemski rizik skočio na razinu koja nije zabilježena od 2007. Stoga središnja banka strahuje od potencijalnog smanjenja kreditiranja, osobito kada je riječ o realnoj ekonomiji. Lavinu problema, kažu u ECB-u, mogle bi pokrenuti i loše vijesti o profitabilnosti banaka te snižavanja kreditnih rejtinga. A boniteti su i jučer bili izvor loših vijesti.

Agencija Fitch prijeti rušenjem vrhunskoga rejtinga Europske investicijske banke i Razvojne banke Vijeća Europe uz objašnjenje da “previše ovise o pomoći prezaduženih eurozoninih članica”, poput Španjolske i Italije. Osim toga s UN-ove konferencije za trgovinu i razvoj (UNCTAD) stiglo je upozorenje da fiskalne mjere štednje u Europi globalnu ekonomiju guraju u recesiju, pa i depresiju poput one iz 1930-ih. Strahuju jer “začarani krug pokrenut fiskalnim stezanjem, nejakim financijskim institucijama i financijski oslabljenim kućanstvima raspiruje krizu povjerenja te sprečava investicije i otvaranje radnih mjesta i u privatnom i u državnom sektoru”.

Komentirajte prvi

New Report

Close