Širenje digitalnih valuta poput Facebookove libre moglo bi imati ozbiljne reperkusije po borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma širom svijeta, upozorila je u petak međuvladina organizacija za suzbijanje nezakonitih financijskih transakcija FATF.
"Stabilne digitalne valute" mogle bi potaknuti velik broj ljudi širom svijeta da prihvate kriptovalute kao uobičajeno sredstvo plaćanja i koriste ih u izravnim novčanim transakcijama, bez reguliranih posrednika.
Novi rizici
To bi uvelike otežalo borbu protiv upotrebe novca u nezakonite svrhe, upozorila je Radna skupina za financijsku akciju protiv pranja novca (FATF). "Ako stabilne digitalne valute uđu u široku upotrebu, to bi potencijalno moglo dovesti do novih rizika vezano za pranje novca i financiranje terorizma", pojasnio je novinarima u Parizu predsjednik FATF-e Xiangmin Liu.
39 država
i 9 regionalnih organizacija u članstvu je FATF-a
"Naš je posao voditi računa o tome da se pronađu adekvatna rješenja za nove rizike vezane za stabilne digitalne valute", dodao je Liu. Digitalne valute i kompanije koje ih izdaju podlijegat će globalnim standardima za kriptovalute i za tradicionalnu financijsku imovinu, poručuju iz FATF-a. Stabilne digitalne valute pokrivene su imovinom, poput dolara i eura, kako bi se spriječile nagle oscilacije u njihovoj vrijednosti, zbog čega bitcoin i druge kriptovalute nisu praktične u trgovini i platnim transakcijama a ne koriste se ni za čuvanje vrijednosti.
Društvena mreža Facebook u lipnju je predstavila libru, stabilnu digitalnu valutu koja je pokrivena nizom tradicionalnih valuta, uključujući dolar i euro, i državnim obveznicama. Cilj je Facebooka proširiti poslovanje na svijet internetske trgovine i globalnih plaćanja.
Rješavanje problema
U Facebooku tvrde da bi libra osigurala pristup financijskim uslugama za građane zemalja u razvoju i riješila problem velikih troškova i dugotrajnih transfera novca u većini globalnih platnih sustava. Globalni regulatori i političari upozoravaju pak na rizike nove digitalne valute koja bi trebala biti uvedena do lipnja iduće godine. Radna skupina sedam vodećih gospodarstva G7 prošloga je tjedna priopćila da stabilne digitalne valute, poput libre, ne smiju biti uvedene dok se ne pronađu rješenja za rizike koje donose. Kad se uvedu u široku upotrebu, stabilne digitalne valute bi mogle ugroziti svjetski monetarni sustav i financijsku stabilnost, upozorili su.
FATF je međuvladina organizacija koju čini 39 zemalja-članica i devet regionalnih organizacija. Hrvatska je uključena u organizaciju preko MONEYVAL-a, trajnog mehanizma Vijeća Europe za praćenje nezakonitih transakcija. Zadaća je MONEYVAL-a procjenjivati poštivanje međunarodnih standarda za suzbijanje pranja novca i financiranja terorizma u 48 zemalja članica i izdavati preporuke nadležnim tijelima o potrebnim poboljšanjima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu