Europska središnja banka (ECB) priprema se za istragu namjera kineskog i katarskog dioničara Deutsche Bank što je dodatno naglasilo njemački plan da kineskim ulagačima oteža ulazak u strateški bitne kompanije. Kako prenosi Financial Times, ECB zanima kupnja udjela kineskog HNA, konglomerata u privatnom vlasništvu koji posjeduje, između ostaloga najveću novozelandsku financijsku tvrtku, zatim hotele Hilton te zrakoplovnu kompaniju Hainan Airlines. U svibnju je HNA postao pojedinačno najveći dioničar Deutsche Bank, stekavši 9,9 posto čime je pretekao investicijski fond u vlasništvu katarske kraljevske obitelji koji je bio vodeći dioničar najveće njemačke banke od dokapitalizacije iz 2014. godine.
Koje su im namjere
Katarci također posjeduju malo ispod 10 posto dionica, a njihovo ulaganje pak zanima Jedinstveni nadzorni mehanizam (SSM), bankovnog regulatora koji je u nadležnosti ECB-a. Upućeni izvori tvrde kako će se potencijalna istraga fokusirati na tezu mogu li kineski i katarski dioničar imati značajan utjecaj na upravljanje bankom.
9,9 posto
udjela u Deutsche Bank posjeduje HNA, najveći dioničar
Važno je naglasiti kako europska regulativa propisuje provjeru regulatora u slučaju da dioničar neke banke u eurozoni stekne više od 10 posto udjela. U tom slučaju valja provjeriti potencijalnu povezanost s financiranjem terorizma, zatim njegov ugled te proučiti srednjoročne i dugoročne planove toga ulaganja.
Iako Kinezi i Katarci imaju manje od 10 posto, SSM i njemački financijski regulator BaFin mogu pokrenuti provjeru ako sumnjaju da dioničar ima “značajan utjecaj” na odluke uprave banke. Odluka o početku preliminarne provjere bit će donijeta u narednim tjednima, tvrde izvori FT-a. Ako se pokaže da investitori imaju značajan utjecaj, tada se otvara opsežnija istraga, pojašnjavaju iz regulatornih tijela.
Bode u oči
Financijska struktura kineskog HNA posebno upada regulatorima u oči. Naime, kompanija je 76 posto u vlasništvu 13 pojedinaca od čega su njih 12 trenutno direktori u HNA. Najtajnovitiji je najveći dioničar, stanoviti Guan Jun koji je prošle godine kupio 29 posto udjela od hongkonškog biznismena Bharata Bhisea. HNA je odbio otkriti koliko je Guan Jun platio za trećinu dionica, a on pak odbija komentirati svoje poslovne interese u kompaniji.
Podsjetimo, njemačka je vlada prošloga tjedna najavila uvođenje mjera za blokiranje stranih kupnji strateških kompanija nakon značajnog skoka kineskih preuzimanja, do sada većinom tehnoloških kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu