Kamatne stope na dugoročno oročenje na povijesno su niskim razinama.
Prema podacima Hrvatske narodne banke, kamatna stopa na dugoročne depozite u eurima u studenome je iznosila 2,91 posto, a u prosincu 2,95 posto. Riječ je o depozitima građana koji su oročeni na više od godinu dana. Na početku prošle godine, kamatna stopa iznosila je 3,64 posto na godišnjoj razini i počela se sredinom godine približavati razini od tri posto. Građani su na kraju studenoga, prema podacima bankarskog regulatora, imali oročeno 144,33 milijarde kuna. Nešto više od polovice tog iznosa (74,1 milijardu) odnosi se na oročene depozite do godinu dana. Preostalih 70,22 milijarde kuna oročeno je na dugi rok (35,84 milijarde na razdoblje od godinu do dvije dana, a 34,38 milijardi na više od dvije godine).
Imajući u vidu trend pada kamatnih stopa na depozite, kao i veće regulatorne troškove koje banke imaju te pad potražnje za kreditima, analitičari smatraju da će i ove godine te stope padati. "Pogledamo li glavne pokretače, kao što su potrošnja i oprez prilikom novog zaduženja, jasno je da će ova godina biti 'mršava' kada je riječ o kreditiranju stanovništva, što će utjecati i na visinu kamatnih stopa na oročene depozite. Oprez građana i visoka likvidnost banka sugerira da nema razloga za rast tih stopa", izjavio je Alen Kovač, glavni ekonomist Erste banke. Ističe da neće biti značajnijeg pada, nego blagi silazni trend. "Niske kamatne stope na depozite, koje bi nekima mogle biti sve manje atraktivne, mogle bi usmjeriti dio interesa prema drugim rizičnijim vrstama ulaganja, kao što su udjeli u fondovima, dionice ili nekretnine", kaže Kovač.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.S&P je od dna do danas porastao sa 670 na 1800 bodova. možda je vrijeme za rizična ulaganja već prošlo
jfact,
perfektan post. nažalost, oni koji bi ga trebali pročitati ne mogu ga shvatiti.
Kamatne stope rekordno niske,
vrijeme je za rizičnija ulaganja ?
Ne .
Jer su porezi rekordno visoki.
A svaki investitor investira da bi zaradio a ne zato da bi mu paraziti oteli zaradu.
Večina ljudi višak novaca ne drži u bankama nego u čarapama.
Npr.:”moja” banka na sredstva po viđenju daje kamatu godišnje 0,15 %u kunama ,
a 0,10 %u devizama.
Vrijeme za rizičnija ulaganja !!!! Razlog:“kamatne stope su rekordno niske!!!“ E kad bi se građani, kao ulagači, depozitari,investitori, štediše ect povodili motivom profita i sigurnosti! No da li je tomu tako???
Nisam susreo teoriju koja suvislo objašnjava motive građana, bilo kao štediša, bilo kao investitora, bilo kao depozitara, bilo kako! Teorije profita i sigurnosti , svakako to nisu. Više sam sklon teorijama lota i teorijama ideologija. Više sam sklon vjerovati trgovcima lota i trgovcima ideologija koji u svojim pragmatičkim tržišnim konceptima itekako znaju izvući iz građana i njihovih džepova kako novac tako i vrijednosne sustave!
Da li je tomu tako iz razloga što smo dugo bili u totalitarnom sustavu i/ili je tomu razlog nacionalistička euforija i/ili nešto drugo, to samo bog znade!
A što se odnosi na ulaganja, nije li rizično držati depozite u bankama, bez obzira na kamatnu stopu???
Uključite se u raspravu