Kakav-takav prinos američkih obveznica i dalje drži visoko tečaj dolara

Autor: Poslovni.hr , 21. travanj 2020. u 17:33
Dolarov indeks u utorak je ojačao 0,2 posto, dosegnuvši 100,16 bodova /REUTERS

Od valuta koje su ‘sigurna utočišta’, japanski jen i švicarski franak nisu atraktivni zbog negativnih prinosa na obveznice.

Valutni analitičari podijeljeni su oko stava da li američkom dolaru krajem godine prijeti značajan pad vrijednosti. Američka valuta ojačala je u utorak na međunarodnim tržištima prema košarici najznačajnijih svjetskih valuta uslijed većih kupnji nakon oštrog pada cijena nafte, zahvaljujući svome statusu sigurnog utočišta za kapital u neizvjesnim vremenima.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, u takvom je ozračju bio na dobitku 0,2 posto prema zatvaranju dan ranije, dosegnuvši 100,16 bodova.

Fedovo kočenje

„Cijena nafte je iznad najnižih razina, no mnoge će kompanije biti pogođene. Budu li im dionice pod prodajnim pritiskom, dolar bi mogao jačati temeljem svog statusa sigurne luke za kapital. Jedino što koči dolar da raste još i više je to što je američka središnja banka Fed poduzela kvantitativno popuštanje više nego ijedna druga središnja banka”, rekao je Shane Oliver, glavni ekonomist u AMP Capital Investorsu, a prenose agencije.

Najvažnija valuta u globalnim plaćanjima dosegla je rekordnu vrijednost tijekom ožujka nakon što su se dionička i obveznička tržišta našla na udaru rasprodaje zbog širenja zaraze koronavirusom. Kako navode analitičari za Financial Times, i mjesec dana kasnije dolar je neuobičajeno snažan.

Stoga dio inozemnih investitora i analitičara vjeruje kako će se trend uskoro promijeniti. Veliko snižavanje kamatnih stopa Feda, mnogo veće od ostalih značajnih središnjih banaka, djelovat će kao uteg za dolar u narednim mjesecima, piše FT. Naime, prije širenja epidemije SAD je imao najviše kamatne stope među razvijenim gospodarstvima.

To je pružalo podršku dolaru s obzirom da su ga investitori kupovali kako bi profitirali na višim američkim kamatama. No, to se promijenilo nakon dva Fedova snižavanja kamata, kao i najave kupnji državnih i komercijalnih obveznica.

4

posto trenutno je vrijednost dolarovog indeksa iznad razine zabilježene na početku ove godine

„Najpesimistični scenarij za dolar jest da se globalno gospodarstvo oporavi prema očekivanjima, a Fed nastavi održavati labavu monetarnu politiku“, ističe za FT Eric Stein, fond menadžer u Eaton Vanceu.

Vrijednost dolara trenutno je 10 posto viša u odnosu na australski dolar nego početkom godine te čak 25 posto u odnosu na meksički pesos.

Vrijednost dolarovog indeksa je trenutno 4 posto iznad razine s početka godine, no Josip Kokanović, analitičar Banke zlata, ne smatra da je američki dolar neuobičajeno precijenjen. „Naprotiv, s obzirom na kaos na financijskim tržištima, čudi me da dolar nije još više ojačao u posljednjih nekoliko mjeseci. Naime, američki dolar je zajedno sa japanskim jenom, švicarskim frankom i investicijskim zlatom jedno od sigurnih utočišta u nesigurnim vremenima.

Kada god dolazi kriza, spomenute valute jačaju, a to se događa i ovaj put. Nakon što velike institucije kupe te valute, najčešće ih ulože u državne obveznice. No, trenutno i švicarske i japanske državne obveznice donose negativnu kamatnu stopu, što demotivira investitore da kupuju te dvije valute.

Zbog toga se okreću dolaru i američkim državnim obveznicama, koje još uvijek donose pozitivnu kamatu. Upravo je ta želja za prinosom koji je moguće ostvariti u dolaru jedan od razloga njegove trenutne snage“, pojašnjava Kokanović.

Nerealna očekivanja

„Nije realno za očekivati da će se trenutna situacija s kamatnim stopama mijenjati tijekom ove godine, čak ni nakon završetka karantena vezanih za koronavirus. Stoga ne očekujem značajnije slabljenje dolara u bliskoj budućnosti“, ističe Kokanović.

Analitičari Goldman Sachsa kratkoročno su skloniji dolaru nego, primjerice, euru. No, Fedov agresivni odgovor na ekonomsko usporavanje uzrokovano pandemijom moglo bi dovesti do slabljenja dolara krajem godine, ocjenjuje za britanski medij Mark McCormick, direktor valutne analize u tvrtki TD Securities.

Mathieu Savary, analitičar BCA Researcha, prognozira da bi se eurom krajem godine moglo trgovati po 1,15 dolara, nasuprot sadašnjih 1,08 dolara. Oporavak britanske funte bit će još oštriji, prema mišljenju Thomasa Fluryja, analiitčara UBS Wealth Managementa.

On očekuje da bi se britanskom valutom do kraja lipnja moglo trgovati po 1,33 dolara, a krajem godine po 1,40 dolara. Trenutno jedna funta vrijedi 1,24 dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close