Samo dan nakon što je Međunarodni monetarni fond (MMF), doduše bez konkretnih detalja, objavio da namjerava svoje kreditne kapacitete povećati za čak 500 milijardi dolara kako bi dodatno ojačao financijski “štit” protiv eskalacije europske krize, iz Japana je stigla vijest kako treće najjače gospodarstvo svijeta ima volju pomoći MMF-u. Iako se poziva na izjave neimenovanoga visokopozicioniranog japanskog dužnosnika, Reuters je objavio da vodstvo te zemlje želi pomoći “pumpanju” financijskih kapaciteta monetarnog fonda, ali kao uvjet postavlja jaču, konkretniju i puno bržu akciju europskih zemalja. “Spremni smo puduprijeti europska nastojanja koja idu u smjeru stabilizacije tržišta, uključujući i bilateralne kredite MMF-u. Ali taj naš plan podrazumijeva snažne napore koji europske zemlje jednostavno moraju same poduzeti. Pritom ponajviše mislim na Europski fond za financijsku stabilnost i Europski stabilizacijski mehanizam”, poručio je Reutersu njihov izvor. Dodao je da se u Tokiju već raspravlja o modelima pomoći MMF-u, ali i da će se razgovori proširiti na razinu skupine G20.
Nisu se obvezali
Ipak, japanski dužnosnik s kojim su novinari razgovarali ipak se djelomično ogradio naglasivši kako se “Japan još nije na ništa službeno obvezao”. I neke druge zemlje, poput Brazila, Rusije i Kine, svojedobno su, doduše tek deklarativno, najavljivale da su spremne pomoći u povećanju MMF-ova budžeta. No te su informacije bile objavljene puno prije nego je MMF objelodanio svoju namjeru da zajmovne kapacitete udvostruči, sa sadašnjih 400 milijardi dolara. Iz spomenutih zemalja na taj novi “akcijski plan” još nije bilo službenih reakcija. No reakcija jedne bitne “karike” već se može predvidjeti. Sjedinjene Američke Države dosad su kategorički odbijale dodatno “pumpati” financijske izvore MMF-a kako bi se ta institucija jače angažirala u zaustavljanju europske krize.
Na SAD ne mogu računati
“Europa ima kapacitete za rješavanje svojih problema. Ne može Međunarodni monetarni fond biti zamjena za snažan europski obrambeni mehanizam”, prenijela je stav američkog ministarstva financija glasnogovornica Kara Alaimo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu