Janaf sklopio važne godišnje ugovore s Inom i MOL-om

Autor: Siniša Malus , 26. veljača 2025. u 06:00
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

I dok se količina nafte za MOL nije pretjerano mijenjala, ugovor s Inom je značajno veći nego lani.

Jadranski naftovod (Janaf) izvijestio je kako je ovih dana sklopio ugovore o transportu nafte s Inom i MOL-om. Ugovor s Inom podrazumijeva tri puta veću količinu prevezene nafte u odnosnu na onaj s MOL-om.

Veće količine za Inu

Janaf je izvijestio na Zagrebačkoj burzi kako je s Inom sklopio Ugovor o transportu 7.200.000 tona nafte sustavom JANAF-a za Rafineriju nafte Rijeka za razdoblje do 31. prosinca 2025. te dodatak ugovora o skladištenju nafte na Terminalu Omišalj za razdoblje 1. travnja-31. prosinca 2025. Ugovorena količina za Inu značajno je veća u odnosu na lanjsku kad je, prema podacima iz financijskog izvješća, bila riječ o količini od 2,2 milijuna tona nafte.

Uz taj ugovor, Jadranski naftovod izvijestio je da je sklopio s MOL grupom ugovor o transportu 2,1 milijun tona nafte svojim naftovodnim sustavom do kraja ove godine, te ugovor o skladištenju nafte na Terminalu Omišalj i Terminalu Sisak za razdoblje do kraja prosinca 2027. godine. Prošlogodišnji ugovor obuhvaćao je količinu od 2,2 milijuna tona nafte.

Od ranije je poznato kako Janaf već trinaest godina u kontinuitetu ima ugovore o transportu s MOL Grupom te opskrbljuje Molove dvije rafinerije sirovom naftom, i to rafineriju Szashalombatta pokraj Budimpešte kapaciteta 8,1 milijun tona godišnje prerade i rafineriju Bratislava kapaciteta 6 milijuna tona godišnje prerade.

Najveći klijent Janafa je ipak Naftna industrija Srbije. U siječnju prošle godine Janaf je s NIS-om sklopio ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte do prosinca 2026. godine.

NIS je dugogodišnji klijent Janafa, ali količine transporta nafte su se s godinama značajno povećale. Primjerice, u prethodnom ugovoru, sklopljenom u prosincu 2022. godine (trebao je biti na snazi do kraja 2024. godine), radilo se o 6,2 milijuna tona nafte. Za 2022. godinu je postojao ugovor za 3,2 milijuna tona, a za 2021. godinu 2,75 milijuna tona.

Veliki izazov

U nedavnom priopćenju su iz Janafa objavili kako se od prosinca 2022. putem njihova sustava u Srbiju transportira isključivo nafta neruskog porijekla. Američke sankcije NIS-u stoga su veliki izazov za Janaf. Krajem siječnja, iz tvrtke su potvrdili kako od američkog tijela za međunarodne sankcije zatražili da mu omogući ispunjenje ugovora s Naftnom industrijom Srbije, tvrtkom kćeri ruskog Gazproma koja je pod međunarodnim sankcijama.

“Angažirali smo jedno od najistaknutijih odvjetničkih društava sa sjedištem u Washingtonu, specijalizirano za ovu vrstu pravnih pitanja. Njihovi stručnjaci izvrsno poznaju rad OFAC-a i imaju bogato iskustvo u zastupanju klijenata čiji su se poslovni interesi posljednjih godina našli pod sankcijama, uključujući slučajeve vezane uz Rusiju, ali i uz Sjevernu Koreju te Iran. Njihova ekspertiza u ovakvim kompleksnim situacijama daje nam dodatnu sigurnost u pronalazak optimalnog rješenja. Smatramo da su najbolji mogući partner za ovu trenutnu situaciju.”, rekao nam je nedavno član Uprave Janafa Vladislav Veselica.

Komentirajte prvi

New Report

Close