Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) podigla je procjene srednjoročne i dugoročne potražnje za naftom, istaknuvši potrebu većih ulaganja u naftni sektor kako bi se podmirila očekivana potražnja.
U izvješću za tržište nafte u 2022. OPEC je upozorio na kronični manjak ulaganja, procjenjujući da je u sektor nafte potrebno uložiti 12,1 bilijun dolara da bi se podmirila očekivana veća potražnja u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju.
U idućoj godini svjetska potražnja za naftom, kako pokazuju poboljšane projekcije, dosegnut će 103 milijuna barela dnevno, što je povećanje od 2,7 milijuna barela dnevno u odnosu na 2022.
Fokus na sigurnost
OPEC je time podigao prošlogodišnju procjenu za 2023. za 1,4 milijuna barela dnevno. Podignuta prognoza odražava snažniji oporavak u 2022. i 2023. i “snažan fokus na pitanja energetske sigurnosti”, što dovodi do sporije zamjene nafte drugim gorivima kao što je prirodni plin čija je cijena skočila zbog ruske invazije na Ukrajinu.
OPEC je također povećao prognoze potražnje za srednjoročno razdoblje, do 2027., kada bi trebala biti za gotovo dva milijuna barela dnevno veća u usporedbi s prošlom godinom.
Do 2030. trebala bi u prosjeku dosegnuti 108,3 milijuna barela dnevno. Dugoročna prognoza, za razdoblje do 2045., podignuta je na 109,8 milijuna barela dnevno, sa 108,2 milijuna barela dnevno u 2021.
Grupa je u proteklim godinama smanjivala dugoročnu projekciju potražnje, podsjeća Reuters. Stajalište OPEC-a ne podudara se s ocjenama drugih prognostičara koji predviđaju da će potražnja za naftom dosegnuti plafon prije 2030. zbog pojačane upotrebe obnovljivih izvora energije i električnih automobila.
Još jedno desetljeće rasta potražnje pomoglo bi OPEC-u, čijih se 13 članica oslanja na prihode od nafte. Grupa je tvrdila da bi nafta trebala biti dio energetske tranzicije i da je fokus ulagača na ekonomska, socijalna i upravljačka pitanja pogoršao problem nedostatnih ulaganja.
Pad tek nakon 2035?
“Ukupan iznos (potrebnih) ulaganja u naftni sektor do 2045. godine doseže brojku od 12,1 bilijun dolara”, napisao je glavni tajnik OPEC-a Haitham Al Ghais u predgovoru izvješća, u kojem se kaže da je brojka veća od prošlogodišnje procjene.
Jako zabrinjavaju kronično nedostatna ulaganja u globalnu naftnu industriju posljednjih godina zbog slabljenja industrije, pandemije COVID-a i mjera fokusiranih na ukidanje financiranja projekata fosilnih goriva, naglasio je Al Ghais.
OPEC je pandemijskoj 2020. napravio veliki zaokret, prognoziravši da će potražnja u konačnici usporiti, nakon što je godinama bio predviđao njezin sve snažniji rast. U najnovijem izvješću kartel ipak ustraje u procjeni da će svjetska potražnja početi padati nakon 2035. godine. Tvrtke i banke predviđaju da će dosegnuti vrhunac i prije 2035.
U međuvremenu OPEC i njegovi saveznici planiraju ponovo smanjiti opskrbu u studenome kako bi podržali cijene. Opskrba će se smanjivati i u u srednjoročnom razdoblju, pokazuje izvješće.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu