Norveški stabilizacijski fond – kolokvijalno znan kao "Naftni fond" – rasprodat će dionice kompanija koje se bave vađenjem plina i nafte, objavilo je tamošnje ministarstvo financija. Međutim, zadržat će udjele u kompanijama koje se bave preradom "crnog zlata".
Rizik za Norvešku
Najveći investicijski fond na svijetu koji upravlja s imovinom od 1,1 bilijun dolara šokirao je 2017. svjetske financijske krugove najavom kako će zatražiti dopuštenje vlade u Oslu da proda 37 milijardi dolara vrijedne dionice energetskih kompanija. Smanjenje izloženosti tom sektoru snizit će ukupni rizik za Norvešku, najvećeg europskog proizvođača nafte nakon Rusije, tvrdili su tada čelni ljudi fonda.
1,1 bilijuna
dolara vrijedna je imovina kojom upravlja norveški fond
Ipak, vlada je u ožujku ove godine predvidjela značajno manju rasprodaju energetskog portfelja dionica, za 7,7 milijardi dolara. U konačnom planu ministarstva financija još je manji iznos – prodat će se dionica za 5,9 milijardi dolara. U portfelju fonda sredinom rujna nalazilo se 95 kompanija koje se isključivo bave vađenjem nafte. Radi se o 0,8 posto dioničkog portfelja fonda. Među zvučnijim imenima su kompanije poput ConocoPhillipsa, EOG Resourcesa i Occidental Petroleuma. Međutim, vlada je odlučila zadržati dionice najvećih naftnih kompanija, poput Royal Dutch Shella argumentirajući da će su budućnosti biti veliki investitori u obnovljive izvore energije.
Veliki kompromis
U tom kontekstu analitičari odluku norveške konzervativne vlade tumače kao veliki kompromis. Naime, Oslo se s jedne strane ne želi odreći izdašnih naftnih prihoda, a s druge se suočava sa sve snažnijim pokretom za zaštitu okoliša.
Zaštitari okoliša pozdravili su ovaj potez protumačivši kao ga snažan signal da su fosilna goriva sve nepopularnija među financijskim investitorima. Vlada pak tvrdi kako samo želi smanjiti ovisnost o naftnoj industriji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu