Iako je samo nekoliko sati nakon snižavanja kreditnog rejtinga za dvije razine uspjela uspješno prodati obveznice uz manje kamate, Italija ne prestaje biti glavna tema u eurozoni. Vlada Marija Montija priznala je da će sniziti prognoze za talijansko gospodarstvo pa umjesto prije najavljenog pada od 1,2 posto sada bruto domaćem proizvodu za ovu godinu predviđaju minus nešto manji od 2 posto koliko u svojim analizama navode u talijanskoj središnjoj banci.
‘Hrvamo se’
Novi ministar gospodarstva Vittorio Grilli je u razgovoru s novinarom lista Corriere della Sera priznao da se vlada hrva s pitanjem kako srezati javni dug u trenutku kada su troškovi zaduživanja i dalje previsoki iako su kamate na kratkoročne obveznice pale. Smatra da financijska tržišta još nisu prepoznala pune učinke vladina plana za smanjenje proračunskog deficita i strukturnih promjena na tržištu rada i u mirovinskim zakonima napomenuvši kako je 40 posto talijanskog duga u “rukama stranaca”. Međutim, tvrdi da ima načina da se javni dug, koji sada iznosi 123 posto BDP-a, smanji za 20 posto u idućih pet godina. Rješenje, tvrdi, u postepenoj je prodaji državne imovine čime bi se, prema njegovoj računici, u državnu blagajnu moglo sliti od 15 do 20 milijardi eura godišnje. Ipak, priznao je da je najkvalitetnija državna imovina već prodana u posljednjih dvadeset godina, no da bi pokretanje holdinga koji bi kontrolirao imovinu namijenjenu prodaji bio dobar početak za novu rundu privatizacije koja bi potaknula investicije. Osvrnuo se i na Moody’sovo rezanje talijanskog rejtinga koje očito doživljava nepravednim. “Uravnotežen proračun je već tu, strukturne reforme kreću. Ni jedna druga država nije postigla tako puno u tako kratkom roku”, izjavio je ministar gospodarstva poručivši kako se nada da vlada ipak neće morati podignuti PDV na 23 posto, što je bilo planirano za iduću godinu.No Talijanima je nakon packe iz rejting agencije stiglo i upozorenje Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF). U godišnjem izvještaju za tu zemlju MMF priznaje da reforme Italiju vode na dobar put, ali upozorava da treba učiniti puno više. Rizici u gospodarskim izgledima ukazuju na mogući pad, ponajviše zbog intenziviranja krize u eurozoni, a problematična je i politička nesigurnost povezana s odlaskom tehnokratske vlade 2013.
Globalna prijetnja
“Osiguravanje stabilnosti i oživljavanje rasta zahtijeva ne samo zadržavanje dosadašnjeg tempa reformi, već i daljnji, snažni napredak”, stoji u izvješću Međunarodnoga monetarnog fonda koje je objavio Financial Times. Zaključno se u njemu upozorava da bi, ako kamate na talijansko zaduženje znatno porastu, sumnje u stanje proračuna i gospodarstva mogle rezultirati prelijevanjem problema na eurozonu, ali i ostatak svijeta.
‘Pomoć ne bi bila opravdana’
Bundesbank protiv
Prije nego je Moody’s njegovoj zemlji snizio rejting, premijer Mario Monti bio je priznao da postoji mogućnost da Italija zbog previsokih troškova zaduživanja zatraži pomoć preko Europskoga stabilizacijskog mehanizma. No prvi čovjek Bundesbanka Jens Weidmann tvrdi da to ne bi bilo opravdano. “Naravno da mogu razumjeti zašto neka zemlja nastoji smanjiti cijenu refinanciranja duga, no to ne može biti jedino opravdanje, odnosno temelj zahtjeva za pomoć iz kriznog fonda”, izjavio je za Boersen-Zeitung. “Ako Italija i dalje bude ustrajala na reformama, bit će na dobrom putu i ne mislim da će doći u situaciju da zatraži pomoć”, objasnio je novinarima Jens Weidmann.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu