Italija užurbano radi na pripremi fonda kojeg bi financirale banke, a poslužio bi kao posljednje utočište za posrnule kreditore u toj susjednoj zemlji. Prema pisanju Financial Timesa, zbog rastuće zabrinutosti da bi se problemi u talijanskom bankarskom sustavu mogli preliti i šire na zemlje eurozone, u ponedjeljak je talijanski ministar ekonomije i financija Pier Carlo Padoan sazvao sastanak s čelnicima najvećih financijskih institucija kako bi izbrusili konačne detalje plana o fondu spasa.
5milijardi
eura trebale bi prikupiti banke za solidarnu pomoć
Unatoč inicijativi na najvišoj razini, vlada iznimna zabrinutost o tome hoće li plan biti dovoljan da se prikupe potrebna sredstva za pomoć najslabijoj od tri najveće talijanske banke, Monte dei Paschi di Siena, potvrđeno je britanskom listu iz dobro upućenih krugova. Dionice talijanskih banaka izgubile su gotovo polovicu svoje vrijednosti ove godine ponajviše zahvaljujući zabrinjavajućem obujmu kredita koje klijenti ne vraćaju bankama. Riječ je o više od 360 milijardi eura loših zajmova koji opterećuje profitabilnost banaka, što je iznos od gotovo petine BDP-a Italije. Plan o "posljednjem utočištu" banaka mogao bi biti predstavljen već u ponedjeljak navečer, a u svojim odrednicama podsjeća na lošu banku Sareb koju je 2012. godine kreirala španjolska vlada kako bi se u koštac uhvatila s problematičnim malim 'cajas' bankama, doznaje FT.
Dio doprinosi, ostatak dug
Iako se o detaljima još diskutira, predviđa se uspostava privatnog mehanizma za prikupljanje pet milijardi eura kontribucije, uglavnom od talijanskih banaka, osiguravatelja i fondova koji upravljaju imovinom, na što bi se u većem obimu nadovezala dugovna komponenta. Fond bi potom preuzimao dionice posrnulih banaka, dok bi se istovremeno tražio način otkupa loših zajmova po tržišnim cijenama. Talijanska banka u projektu može samo ograničeno financijski sudjelovati zbog europskih pravila o državnim potporama, ali i činjenice da joj je javni dug na razini 132,5 posto BDP-a i značajno pritišće državne financije.
Nervozni ulagači
Fond spasa problematičnih kreditora zadnji je u nizu, ali i najobuhvatniji pokušaj Italije da podigne povjerenje u svoj bankarski sustav. Prošle godine spašene su četiri manje banke, a donesen je i zakon s namjerom ubrzavanja prodaje loših kredita, no obje mjere nisu pretjerano odagnale strah investitora.
Premda je ministar Padoan odaslao snažnu poruku da financijski sektor ima dovoljno sredstava za uspostavu fonda, upućeni se pitaju hoće li to biti dovoljno za pomoć Monte dei Paschi di Siena koja je 2014. na europskom stres testu prošla najgore i najveća je prijetnja stabilnosti sustava, a u financijskim krugovima smatra se prevelikom da se pusti da propadne. Bojazan o zdravlju banaka u Italiji traje godinama, no potreba za sistemskim rješenjem nametnula se jer analitičari smatraju da se sustav nalazi na prekretnici, a propast neke od banaka osjetio bi se daleko izvan granica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu