Italija može odahnuti, Bruxelles joj više ne kontrolira deficit

Autor: Tin Bašić , 30. svibanj 2013. u 22:01
Bivši premijer Mario Monti lani je povećao poreze i drastično srezao trošenje, pa nova vladi ne mora odmah stezati remen/FOTOLIA

Sadašnja strategija vlade je ove godine postići deficit od 2,9 posto BDP-a, što znači da bi se s ulaganjima moglo početi 2014. godine.

Europska komisija oslobodila je Italiju od strogog nadzora proračuna odnosno kontrole prekomjernog deficita. Time službeni Rim može malo odahnuti s obzirom na to da tamošnji poslovni sektor počinje pokazivati znakove oporavka, piše Wall Street Journal.

Nagrada je to zbog dvogodišnje politike štednje koja je dovela do smanjenja talijanskog deficita. Bivši premijer Mario Monti u jesen 2011. godine povećao je poreze i drastično srezao trošenje, što sadašnjoj vladi daje predah od daljnjeg stezanja remena. Ipak, sadašnji se čelnik vlade Enrico Letta neće moći u potpunosti opustiti i početi trošiti novac. Tek što je Europska komisija objavila svoju odluku, najutjecajnije figure u Italiji snizile su svoja očekivanja, piše WSJ.

Ispod granice

"Odluka EK ne omogućuje nam da počnemo trošiti kao ludi, ali ipak znači da možemo planirati neke investicije. To je znak optimizma", izjavio je Giorgio Squinzi, čelnik lobističke organizacije Confindustra.Tehnički gledano, odluka EK pokazuje da je Italija značajno smanjila deficit ispod tri posto bruto domaćeg proizvoda, čime ne mora provoditi eventualne buduće fiskalne ciljeve koje bi nametnula Komisija. "Riječ je o pomaku od razdoblja korektivnog nadzora nad Italijom na preventivni nadzor", kazao je neimenovani visoki dužnosnik talijanske vlade za WSJ.

Sadašnja strategija vlade je ove godine postići deficit od 2,9 posto BDP-a, što znači da bi se s trošenjem novca, odnosno ulaganjima, moglo početi 2014. godine. Rimu se, naime, iduće godine otvara mogućnost dobivanja oko deset milijardi eura svježeg novca iz Europske unije za razvoj i investicije.Međutim, najnoviji podaci proračunskih ciljeva za ovu i iduću godinu Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) pokazuju da postoji rizik da se oni ne ostvare jer je talijansko gospodarstvo možda u lošijem stanju nego što se to misli. U srijedu je OECD snizio svoje prognoze za Italiju. Vjeruju da će kontrakcija ovogodišnjeg BDP-a biti 1,8 posto, što bi moglo gurnuti talijanski proračun natrag iznad granice od tri posto koju propisuje EK.

Preusmjeravanje tereta

"Italija ima jako malu sigurnosnu mrežu u svom proračunu, unatoč odluci Komisije jer je vlada već odlučila u iduće dvije godine preusmjeriti 40 milijardi eura za otplatu komerijalnih dugova koje je prouzročila javna uprava", poručio je Olli Rehn, europski povjerenik za ekonomske i monetarne poslove.Povrh toga, premijer Letta pod snažnim je pritiskom gotovo svih političkih struktura u Italiji da pokrene cijeli niz poreznih olakšica i smanjenja. Koalicijska vlada, prva takva od 1946. godine, pokazala je želju ukidanja nepopularnog poreza na nekretnine, otkazivanja najavljenih poreznih povećanja, proširenja poreznih olakšica onima koji preuređuju svoje nekretnine, kao i izbjegavanja uvođenja nove naknade za korištenje usluga javnoga zdravstva. Samo te mjere zahtjevaju deset milijardi eura.

"Najveći izazov premijera je definirati popis prioriteta vlade kako bi uspio ublažiti buduće zahtjeve za ublažavanje politike štednje koje bi mu mogli nametnuti koalicijski partneri", Wolfgang Piccoli iz britanske konzultantske kuće Teneo.Iako je Europska komisija oslobodila Italiju od striktne fiskalne kontrole, ipak je izdala neke preporuke. Jedna od njih kaže da Italija treba porezni teret preusmjeriti od tržišta rada i biznisa prema potrošnji i nekretninama.

Komentirajte prvi

New Report

Close