Mnogi poslovni sektori već duže vrijeme idu u smjeru okrupnjavanja. Konsolidacija kao tendencija dodatno je izražena u visokoreguliranim biznisima kakav je, primjerice, sektor financijskih usluga. To svakako vrijedi i za segment upravljanja investicijskim fondovima. Zbog sve većih regulatornih zahtjeva (razne europske direktive) i pritisaka na naknade na važnosti dodatno dobiva čimbenik tzv. ekonomije obujma. Tu očito treba tražiti i ishodište priče o “dealu” koji bi se uskoro trebao dogoditi na domaćem fondovskom tržištu između InterCapitala i austrijske grupacije Erste.
Kao vodeća nezavisna, tj. ne-bankarska investicijska kompanija u Hrvatskoj, InterCapital je dosad i sam bio u ulozi konsolidatora – od 2016. preuzeo je i u svoje poslovanje integrirao pet konkurenata – a dobar dio upravljačkog biznisa uskoro bi trebao prepustiti Ersteu.
Neslužbeno, transakcija na kojoj se radi već duže vrijeme, uključuje otvorene investicijske fondove s javnom ponudom (UCITS), kao i Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i njihovih obitelji (Fond HB) koji je osnovan po posebnom zakonu, a pod upravljanjem InterCapitalovog upravljačkog društva je proteklih sedam godina.
InterCapital Asset Management (ICAM) i nadalje će samostalno razvijati posao upravljanja alternativnim investicijskim fondovima i individualnim portfeljima, kao i burzovno listanih fondova (ETF) koje je kao prvi lansirao na domaće tržište omogućujući putem njih tzv. pasivno ulaganje, praćenjem pojedinih indeksa.
Novčani fondovi – hit
Ni jedna ni druga strana zasad nisu spremne konkretnije komentirati navedene neslužbene informacije. Na naš upit iz Erstea su nam ih tek načelno i oprezno potvrdili. “Erste Asset Management (EAM) kao jedno od vodećih društava za upravljanje fondovima i individualnim portfeljima u srednjoj i istočnoj Europi načelno je zainteresiran za potencijalno širenje poslovanja na hrvatskom tržištu te već neko vrijeme analizira poslovne prilike za moguće akvizicije u segmentu upravljanja investicijskim fondovima. U ovom trenutku o konkretnom slučaju ne možemo detaljnije govoriti, ali možemo potvrditi da su razgovori u tijeku te da se razvijaju u pozitivnom smjeru”, navode u svom odgovoru, dodajući kako će EAM na vrijeme izvijestiti javnost o svim novostima “ako i čim se za to steknu odgovarajući uvjeti”.
Podsjećaju usto i da njihovo upravljačko društvo u Hrvatskoj upravlja s ukupno 18 otvorenih investicijskih fondova, jednim alternativnim investicijskim fondom te individualnim privatnim portfeljima. Ukupna imovina pod upravljanjem EAM-a u Hrvatskoj u ovom trenutku iznosi 574 milijuna eura, kažu. Pritom je pojedinačno najveća imovina u novčanom fondu, kategoriji koja je s obzirom na kretanja tržišnih prinosa ponovno postala hit među UCITS fondovima.
Uz pretpostavku da se aktualna završnica razgovora/pregovora zaključi kupoprodajnim ugovorom, spomenuti će iznos vrijednosti imovine pod upravljanjem Ersteova društva u Hrvatskoj osjetno porasti. Na ICAM-ovim mrežnim stranicama stoji da društvo ima pod upravljanjem više od 475 milijuna eura (vrijednost imovine je promjenjiva, a ne navodi se s kojim datumom je ažurirana), a značajan dio te imovine upravljački bi uskoro trebao preuzeti Erste.
Tri milijarde eura u OIF-ima
Prema podacima iz posljednjeg mjesečnog izvješća Hanfe, neto vrijednost imovine ukupno 115 aktivnih UCITS fondova u Hrvatskoj krajem listopada premašivala je tri milijarde eura, od čega se na one pod upravljanjem InterCapitala (ICAM-a) odnosi nešto manje od 300 milijuna, uključujući i gotovo 80 milijuna u ETF-ovima koji prema neslužbenim informacijama nisu dio kupoprodajnog aranžmana. No, uz preostalu imovinu otvorenih fondova koja to je, dio pregovaračkog paketa je i Braniteljski fond čija vrijednost imovine je koncem listopada bila na oko 196 milijuna eura. Kad je riječ o Fondu HB, postizanje “deala” značilo bi i njegov povratak (nakon niza godina) pod upravljačko okrilje Erste Asset Managementa.
U svakom slučaju, očekivano preslagivanje na domaćem fondovskom tržištu uklapa se u globalne trendove konsolidacije u industriji upravljanja imovinom, gdje su okrupnjavanja kroz preuzimanja upravljačkog biznisa umnogome motivirana povećanjem efikasnosti i smanjivanjem troškova.
Važna varijabla u okrupnjavanju koje se dogovara između Erstea i InterCapitala, čiji razvoj i rast su niz godina usmjeravali Tonči Korunić i Daniel Nevidal kao suvlasnici i glavni eksponenti, utoliko je sigurno i distribucija, odnosno prodajni kanali. Kod banaka i njihovih mreža klijenata oni su komparativna prednost u smislu daljnjeg rasta volumena biznisa, posebice u dijelu koji se odnosi na male ulagatelje. To, uz ostalo, podrazumijeva i razvoj digitalnih alata i inovativnih usluga koji omogućuju jednostavnije, brže i jeftinije upravljanje investicijama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu