Stopa inflacije u Europskoj uniji, eurozoni i u Hrvatskoj smanjena je u studenom na godišnjoj razini, a u Belgiji je zabilježena čak i deflacija, pokazalo je u utorak objavljeno izvješće Eurostata.
Na razini EU-a godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) koji omogućuje usporedbu među zemljama članicama, spustila se u studenom na 3,1 posto, s listopadskih 3,6 posto, objavio je europski statistički ured. U Hrvatskoj je godišnja inflacija mjerena HICP-om usporila na 5,5 posto u studenom.
Pad cijena u Belgiji
U eurozoni inflacija je u studenom iznosila 2,4 posto, usporivši u odnosu na 2,9 posto u listopadu, u skladu s procjenom objavljenom krajem studenog. Usporedbe radi, u studenome prošle godine u EU je dosezala 11,1 posto, a u eurozoni 10,1 posto, pokazuju tablice.
Među članicama eurozone samo u Belgiji su u studenom cijene pale na godišnjoj razini, za 0,8 posto, navodi se u izvješću Eurostata. Istodobno, najnižu stopu rasta potrošačkih cijena u studenom u odnosu na isti mjesec lani imale su Danska i Italija, od 0,3 odnosno 0,6 posto.
Najvišu, pak, godišnju stopu inflacije imala je Češka, od osam posto. Slijedi Mađarska, sa 7,7 posto te Slovačka i Rumunjska, s godišnjim stopama inflacije od 6,9 posto. Blizu je i Poljska, sa stopom inflacije od 6,3 posto.
Među zemljama s najsnažnijim rastom potrošačkih cijena, mjerenim HICP-om, zadržala se i Hrvatska, s godišnjom stopom inflacije od 5,5 posto, nakon listopadske u visini 6,7 posto, u skladu s podacima koje je Eurostat već objavio krajem studenog. Najbliža Hrvatskoj je Bugarska, s istom godišnjom stopom inflacije, pokazuju tablice Eurostata. U studenome prošle godine, usporedbe radi, godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj dosezala je 13 posto.
Mjesečni pad cijena
U studenom su na mjesečnoj razini u Uniji potrošačke cijene pale za 0,4 posto, a u eurozoni za 0,6 posto. Procjena Eurostata s kraja studenog pokazivala je pad cijena u eurozoni u odnosu na listopad za 0,5 posto. Najveći pad cijena zabilježila je Malta, od 2,9 posto. Slijede Cipar i Nizozemska, s padom po stopi od po 1,5 posto.
U Hrvatskoj su u studenom potrošačke cijene smanjene za 0,4 posto u odnosu na listopad, u skladu s već objavljenom procjenom krajem studenog. Istu stopu pada cijena na mjesečnoj razini imale su Litva i Danska, pokazuje najnovije izvješće. U Češkoj, Mađarskoj i Estoniji cijene su se pak zadržale na listopadskim razinama.
Najveći rast cijena u Uniji imala je Poljska, za 0,6 posto u odnosu na mjesec ranije, pokazuju tablice. Na prošlotjednom sastanku Europska središnja banka ostavila je kamatne stope nepromijenjenima na razinu od četiri posto, ali i signalizirala da je preuranjeno popuštati oprez unatoč usporavanju cjenovnih pritisaka. ECB prognozira da će indeks potrošačkih cijena usporiti na ciljanih dva posto unutar tri godine, do 2025.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu