Iako im premija kopni, zaposlenike i plaće ne diraju

Autor: Božica Babić , 12. veljača 2013. u 17:11
BNP Paribas Cardif, Erste osiguranje, Generali, Grawe i Uniqa ni ove godine ne planiraju rezanje plaća i broja zaposlenih. Štoviše, većina će ih zapošljavati/FOTOLIA

Od 2008. do kraja 2012. godine ukupna premija je pala 648 milijuna kuna, ali je broj zaposlenih narastao na 11.288.

Za razliku od ostatka gospodarske scene koja se sve teže nosi s recesijom, industrija osiguranja unatoč višegodišnjem padu premije još se dobro drži, barem kad je riječ o brojnosti kadrovske "infrastrukture" i stabilnosti plaća. Ukupno gledano, osiguravatelji zasad ne provode nikakve rezove – ne smanjuje ni plaće ni broj zaposlenih. Do 2005. ova je grupacija bilježila znatan rast premije u odnosu na broj zaposlenih. Prema podacima Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO)  na kraju te godine industrija je ukupno evidentirala 6970 djelatnika i svaki od njih je u prosjeku ostvario 1,06 milijuna kuna premije. Tijekom 2006. unutar grupacije zaposleno je 1014 novih djelatnika, no pojedinačni premijski učinak te je godine pao na 1,03 milijuna kuna.

Što kaže statistika
U sljedećim godinama ukupno ugovorena premija znatno raste, sa 8,2 s kraja 2006. na 9,7 milijardi na isteku 2008. Paralelno pojačano raste i broj novozaposlenih i to za čak 2560 osoba što za posljedicu ima manju premiju po svakom zaposleniku tako da je u 2007. pala na 968.000 kuna, godinu poslije na 919.000. Tržišni rast premije završen je s 2008. Od te godine do kraja 2012. na razini ukupne industrije manje je ugovoreno 648 milijuna kuna premije, no i pored toga osiguravatelji ipak nastavljaju zapošljavati, ali nešto manjim intenzitetom. Broj djelatnika narastao je na 11.288 dok je prosječna premija po zaposleniku prošle godine pala na 801.000 kuna, otkriva statistika HUO-aPokušali smo dobiti podatke o tome kakvu politiku plaća i (ne)zapošljavanja namjeravaju provoditi osiguravatelji budući da premijske projekcije za aktualnu godinu nisu baš nabijene optimizmom. Premda je upit odaslan na sve adrese, odgovorila nam je tek nekolicina. Iz društva BNP Paribas Cardif odgovaraju da na hrvatskom tržištu posluju šestu godinu i usprkos teškoj gospodarskoj situaciji u 2012. nisu smanjivali plaće i nisu provodili otpuštanja. Plan za 2013. ne donosi smanjivanje plaća, ali predviđa zapošljavanje novih djelatnika, kažu u Cardifu.I u Erste osiguranju zadovoljno ističu da tijekom svih sedam godina poslovanja ni oni nisu smanjivali ni plaće ni broj zaposlenih. Naprotiv, podsjećaju, zbog povećanja posla, iz godine u godinu kod njih raste broj djelatnika, a s novim zapošljavanjem, najavljuju, nastavit će i u 2013. Iz Generali osiguranja, stiže tek kratka poruka, kako kod njih nije planirano smanjivanje plaća.Rezova na plaćama i na kadrovskim listama prošle godine nije bilo ni u Grawe Hrvatska, i nema naznaka, ističu, da će se mjere te naravi poduzimati tijekom 2013. Njihova politika je, naglašavaju, da se uštede ostvaruju kroz smanjenje drugih troškova kako se plaće zaposlenika ili radna mjesta ne bi smanjivala.

Nastavljaju po starome
Višegodišnja je strategija Uniqa osiguranja povećanje broja zaposlenika, pa tako i kroz 2013. planiraju povećati broj zastupnika u prodaji osiguranja, najavljuju. Ni u proteklim recesijskim godinama, nije bilo smanjivanja plaća niti se ono planira. Upravo suprotno, hvale se u Uniqi, u 2013. namjeravaju povećati ulaganja u razvoj i edukaciju zaposlenika. 

Komentari (2)
Pogledajte sve


to su tvornice za reketarsko šikaniranje građana, poput odvjetnika, javnih bilježnika i banaka.

To je zato jer drzava ne stiti gradjane vec su spoemenute interesne grupe lobisticki intervenirale prilikom donosenja zakona koji idu njima u prilog a pritom su, ali doslovno, svete krave.

Nazalost, nisam nasao primjer iz sudske prakse gdje je povrijedjeno pravo na stetu ostecenog u istom procesu a da je pritom donesena odluka legalna bez mogucnosti zalbe. Slucaj za nepovjeroavati.

Evo zato ovaj tekst:
http://www.hrvatski-fokus.hr/index.php/gledsita/6324-hrvatski-su-suci-svete-krave

ma kakva “industrija osiguranja” to je ništa drugo nego primitivni komunistički reket.

vani osiguravatelji u svojim redovima imaju najveće stručnjake iz svih oblasti koje osiguravaju, i provode najveći dio vremena na dubinskim procjenama rizika koji im donosi “biti ili ne biti” u uvjetima konkurencije premije i usluga.

vani je to profitabilan biznis jer uključuje visoka znanja i rizike.

kod nas se sve određuje “odokativno”, osiguravatelji računaju na “susretljivost” sudova koji neće dopustiti da odu u minus, potpuno nevezano s realnim stanjem i uzročno-posljedičnom vezom između stvarno nastale štete i obveze osiguravatelja.

dok nemamo pravosuđa “industrija” osiguranja je ista kao odvjetnička “industrija” – bezlični tipovi mlate silne novce na trivijalnim poslovima jer im je država namjestila takav “zicer” na štetu građana.

je li tko čuo da je ikad ijedan osiguravatelj u hrvatskoj propao, osim kad ih vlastiti mendadžment opljačka?

to su tvornice za reketarsko šikaniranje građana, poput odvjetnika, javnih bilježnika i banaka.

New Report

Close