I u ožujku Richmond FED pokazatelj prerađivačkih aktivnosti u negativnom području, što slijedi?

Autor: Suzana Varošanec , 29. ožujak 2023. u 13:01
FOTO: Matthew Kwong/ Unsplash

U svojoj objavi analitičari RBA iznose kako kod istraživanja Richmond Feda regionalno, tako i kod istraživanja S&P Globala za američko gospodarstvo u cjelini, skromnija potražnja odražava se u padu novih narudžbi, dok se aktivnost održava rješavanjem nakupljenih zaostataka, odnosno postojećih narudžbi. Anketirana poduzeća očekuju nastavak usporavanja godišnjeg rasta cijena u narednih 12 mjeseci, kao i nastavak smanjenja poremećaja u opskrbnim lancima, što se ogleda u skraćivanju vremena isporuka dobavljača.

Otežavajući uvjeti poslovanja u prerađivačkom sektoru s druge strane Atlantika- u SAD-u, zrcale se i u regionalnim pokazateljima koje inače već punih 30 godina registrira istraživanje Richmond FED-a obuhvaćajući niz aspekata koji su važni u poslovanju za tvrtke iz ovog sektora u Marylandu, Sjevernoj Karolini, Kolumbijskom distriktu, zatim uključivo Viginiju, tj. veći dio Zapadne Virginije i Južnu Karolinu, kao i njihova očekivanja.

Ovaj pokazatelj regionalne proizvodne aktivnosti u veljači je izražavao najnižu vrijednost od svibnja 2020. Pad na mjesečnoj razini tada su zabilježile dvije važne komponente ovog pokazatelja, odnosno posrijedi su pokazatelji isporuka i zapošljavanja, dok je indeks novih narudžbi ostao nepromijenjen, a ožujak donosi svojevrsno skromnije poboljšanje s naglaskom na pokazatelju isporaka koji je izašao iz negativne zone. Međutim, ukupna slika unatoč mjesečnom poboljšanju (s -16 na -5 bodova) i u ožujku Richmond FED pokazatelj prerađivačkih aktivnosti zadržava u negativnom području.

Kako po cijelom nizu pitanja ‘dišu’ anketirane proizvodne američke tvrtke, ove regionalne rezultate sa zanimanjem globalno prate analitičiri dovodeći ih i u vezu s drugim istraživanjima. U najnovijoj objavi na tu temu analitičari RBA iznose kako kod istraživanja Richmond FED pokazatelja regionalno, tako se i kod istraživanja S&P Globala za američko gospodarstvo u cjelini, “skromnija potražnja odražava u padu novih narudžbi, dok se aktivnost održava rješavanjem nakupljenih zaostataka, odnosno postojećih narudžbi”.

“Smanjenje poremećaja u opskrbnim lancima zrcali se u skraćivanju vremena isporuka dobavljača i povećanju dostupnosti inputa potrebnih u proizvodnji. Pokazatelj zapošljavanja zadržava se u negativnom teritoriju od početka godine, dok je pokazatelj isporuka skromno zakoračio u pozitivno područje, prvi put ove godine. Godišnja stopa rasta plaćenih cijena za intermedijarne proizvode nastavila je usporavati peti mjesec zaredom. Ipak, pokazatelj inflacije gotovih proizvoda blago je porastao u odnosu na veljaču”, navodi se u njihovoj današnjoj objavi.

Anketirana poduzeća očekuju nastavak usporavanja godišnjeg rasta cijena u narednih 12 mjeseci, kao i nastavak smanjenja poremećaja u opskrbnim lancima.

Ovo se istraživanje provodi svakog mjeseca još od studenog 1993. te proizvodne tvrtke izvještavaju o različitim aspektima svog poslovanja, kao što su isporuke, nove narudžbe, zaostale narudžbe, iskorištenost kapaciteta (upotreba opreme), vrijeme isporuke dobavljača, broj zaposlenika, prosječni radni tjedan, plaće, zalihe gotovih proizvoda i kapitalni izdaci. Tvrtke izvješćuju o promjenama u odnosu na prethodni mjesec kao i o svojim očekivanjima te se  ovi podaci desezoniranju svakog mjeseca, uz reviziju na godišnjoj razini svakog srpnja.

Komentirajte prvi

New Report

Close