Regionalni startupovi lani su ugovorili 1286 investicija vrijednih 3,89 milijardi eura. Na vrhu su kompanije iz Turske koje su osigurale nešto više od milijardu eura investicija, pokazuje izvještaj Venture in Eastern Europe Report 2024 koji je objavio How to Web u suradnji s Infobipom.
Hrvatska se nije proslavila follow up investicijama, a kapitalom koji je privukla daleko je za zemljama koje su u tome najuspješnije. Ipak, Hrvatska je među deset zemalja koje su prikupile najviše novca u prvom krugu financiranja.
Budući da je u regiji najviše kapitala prikupljeno upravo follow up investicijama, Hrvatska je još jednom pokazala da prkosi trendovima. Analitičari ocjenjuju da je to posljedica činjenice da se unatoč uspjesima Photomatha i Rimca još nismo nametnuli i ušli u fokus ulagača.
Suočili se s realnošću
Brojni startupovi suočili su se s realnošću da se prve runde kapitala privuku relativno lako, no potom se teškom mukom probijaju do kapitala growth fondova. Iz izvješća je vidljivo i da su ulaganja u ranoj fazi dosegla 634 milijuna eura, ali i da se pre-seed ulaganja još nisu oporavila, ona su ukupno iznosila 104,6 milijuna eura.
Hrvatska je među zemljama koje su imale kombinaciju od pre-seed do ulaganja serije A, dok su susjedne Srbija, Bosna i Hercegovina i Slovenija imale uglavnom pre-seed i seed ulaganja.
Najveće su iznose lani prikupili poljski ElevenLabs, koji je s 160 milijuna eura u seriji C utrostručio svoju procjenu na više od tri milijarde eura, i rumunjski FintechOS, koji je prikupio 54 milijuna eura u seriji C.
Ne čudi stoga što na follow-on ulaganja otpada više od 90 posto iznosa ukupnih investicija, odnosno nešto više od 3,6 milijardi eura. Tu su prednjačili startupovi iz Turske, Poljske, Grčke, Češke, Litvanije, Estonije, Slovačke i Rumunjske.
Orqa na trećem mjestu
Izdvojeno je i pet hrvatskih startupova koji su ukupno osigurali 32,5 milijuna eura investicija.
Najvećim prikupljanjem kapitala od deset milijuna eura u seriji B može se pohvaliti All eyes on screens (bivši AdScanner). Tu je listopadsku investiciju predvodio novi investitor, fond Taiwania Capital, a u njoj su sudjelovali i dotadašnji ulagači Lead Ventures, J&T Ventures i South Central Ventures. Suosnivač AEOS grupe Kristian Ćurković naveo je kako će im ta sredstva poslužiti da daljnju ekspanziju s osobitim fokusom na Ujedinjeno Kraljevstvo i Europsku uniju.
Platforma za prodaju ulaznica Entrio u lipnju je objavila da je u seriji B prikupila 9 milijuna eura od Invera Equity Partnersa. To je ulaganje drugo na listi ovog izvještaja. Tom je prilikom osnivač i izvršni direktor Entrija Berislav Marszalek kazao da će kapital uložiti u otvaranje novih inozemnih tržišta te razvoj novih proizvoda i usluga.
Na 3. mjestu je Orqa s 5,8 mil. eura seed investicije koje su u njih injektirali Lightspeed Venture Partners, Radius Capital, Decisive Point, Day One Capital.
Startup scena je prošle godine svjedočila preokretu, zaključuje se u izvještaju. To se argumentira štedljivošću ulagača, usmjerenošću na metrike te zahtjevima da tehnologija ponudi odgovore na teška pitanja i probleme u društvu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu