Potražnja za automobilima u EU blago je pala u 2021. godini, ponajprije zbog nestašice poluvodiča, dok je Hrvatska uz bok Mađarskoj s najvećim rastom, pokazalo je u utorak izvješće udruge proizvođača automobila ACEA.
Tijekom cijele 2021. u EU je registrirano 9,7 milijuna novih automobila, manje za 2,4 posto nego u 2020., prvoj godini pandemije, pokazalo je ACEA-ino izvješće.
Pad je povezan s nestašicom poluvodiča koja je utjecala na proizvodnju posebno u drugoj polovini godine.
Ukupan broj registriranih novih automobila u EU-u manji je za 3,3 milijuna nego u pretpandemijskoj 2019. godini, navodi ACEA.
Među vodećim europskim tržištima samo je Njemačka bilježila pad potražnje u 2021., i to za 10,1 posto. Italija je pak bilježila najveći rast, za 5,5 posto, a slijede Španjolska s rastom potražnje za jedan posto dok je u Francuskoj potražnja gotovo stagnirala.
Hrvatska je, uz Mađarsku, bilježila najveći rast broja registriranih novih automobila u prošloj godini, za 24,7 posto, s ukupno 44.915 registracija. U Mađarskoj uvećane su za 24,6 posto.
Dvoznamenkasti rast potražnje za novim automobilima bilježile su i Estonija, Grčka i Irska.
Najveći pad bilježila je pak Litva, za 22 posto.
Snažan pad u prosincu
U posljednjem prošlogodišnjem mjesecu broj registriranih novih automobila pao je za čak 22,8 posto u odnosu na isti mjesec godine ranije, na 795.295 registracija.
Potražnja je smanjena šesti mjesec zaredom, nadovezavši se na 20,5-postotni pad u studenome.
Dvoznamenkasti pad u prosincu zabilježen je u većini zemalja, uključujući i vodeća tržišta.
Najviše je u prosincu na godišnjoj razini smanjen broj registriranih novih automobila u Italiji, za 27,5 posto. Slijede Njemačka s padom od 26,9 posto, Španjolska gdje je smanjen 18,7 posto, Francuska s padom registracija za 15,1 posto.
Hrvatska, Bugarska, Latvija i Slovenija čine skupinu zemalja EU-a koje su u prosincu bilježile rast broja registriranih novih automobila.
U Hrvatskoj je u prosincu prema podacima ACEA-e registrirano 2.446 novih automobila, za 19,3 posto više nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. U studenome njihov je broj na godišnjoj razini pao za 4,7 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu