Dvoznamenkast rast gotovinskih nenamjenskih kredita Hrvatska narodna banka pod pojačane je reflektore stavila potkraj prošle godine, a uskoro, čini se, slijede i konkretne mjere za njihovo "hlađenje".
O tome su iz HNB-a još prije 20-ak dana govorili u kondicionalu. "Nastavi li se ubrzavati, rast tih kredita mogao bi uskoro postati prekomjeran, što bi zahtijevalo djelovanje HNB-a radi očuvanja financijske stabilnosti", poručili su u analizi u kojoj je konstatirano da je njihova stopa rasta u studenome dosegnula 12,6% godišnje ili dvostruko više od ukupnog prosjeka u poslovanju s građanima (godina je zaključena s +11%).
Za toliki rast gotovo isključivo su zaslužni oni bez zaloga (time i rizičniji), a u pogledu arsenala navedena su tri moguća smjera: ograničavanje ročnosti i iznosa te veći kapitalni zahtjevi povezani s tim kreditima.
Guverner Boris Vujčić ovog je vikenda s tim u vezi ponudio dodatne signale. Nužnim smatra da se donekle ujednače kriteriji za procjenu kreditne sposobnosti među različitim vrstama kredita.
"Ne želimo vidjeti takvu regulatornu arbitražu. Također, od banaka zahtijevamo da u svoje interne procjene kapitalnih zahtjeva uključe potencijalne gubitke po ovim kreditima, te svojim internim propisima osiguraju jasne mehanizme za povrat dijela bankarskih bonusa u slučaju prekomjernih gubitaka po tim plasmanima", poručio je u intervjuu Novom listu.
O nenamjenskim potrošačkim kreditima ne može se govoriti kao o novom "švicarcu", kaže, jer se oni odobravaju uglavnom u kunama (72%) uz fiksne kamatne stope pa su i rizici puno manji, ali neke paralele ipak postoje.
"Banke će, recimo, zbog blažih kriterija procjene kreditne sposobnosti, u nekim slučajevima odobriti skuplji, za potrošače nepovoljniji nenamjenski kredit, čak i ako procijene da potrošač nije kreditno sposoban za stambeni kredit istog iznosa i ročnosti".
Inače, u kategoriji "gotovinaca" u novije su se vrijeme, osim brzine, povećali i rokovi i iznosi; danas se nerijetko odobravaju na više od 10 godina (do čak 15), a iznosi dosežu 300-tinjak tisuća kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu