Utjecaj pandemije nije zaobišao ni poslovanje Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa), stoji u godišnjem izvješću koje pokazuje najnižu dobit od osnutka te institucije. I to unatoč višim prihodima iz najizdašnijeg izvora, društava za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima.
Kako stoji u izvješću objavljenom jučer, ukupno ostvareni prihodi u 2020. iznosili su 77,5 milijuna kuna, dok su ukupni rashodi dosegli 74,7 milijuna kuna. Dobit, odnosno “višak prihoda nad rashodima” kako ga nazivaju u Hanfi iznosio je 2,9 milijuna kuna.
Uplaćeno u proračun
Lanjski je višak u odnosu na 2019. snižen za gotovo 57 posto, a to je ujedno i najniža dobit od 2004. godine, pokazuju dostupni podaci. Podsjetimo, Hanfa ostvareni višak uplaćuje u državni proračun, a lanjski višak uplaćen je 9. ožujka.
Kako stoji u izvješću, od ukupno ostvarenih prihoda u 2020. godini, 76,3 milijuna kuna, odnosno 98,3 posto odnosilo se na prihode po posebnim propisima, koji obuhvaćaju prihode od naknada od imovine i prihoda subjekata nadzora, zatim prihode od naknada za pružene usluge iz nadležnosti Hanfe te ostale prihode po posebnim propisima.
“Prihodi od imovine, prihodi od donacija i ostali prihodi, ostvareni u ukupnom iznosu od 1,2 milijuna kuna činili su 1,7 posto ukupnih prihoda”, stoji u izvješću.
Kao i u prethodnim godinama, i lani su najznačajniji udjel unutar prihoda po posebnim propisima (95,1 posto) imali prihodi ostvareni na temelju Pravilnika o izračunu, visini i naplati naknada. U tom segmentu najviše su uplatila društva za upravljanje mirovinskim fondovima, 42,2 milijuna kuna, odnosno preko 58 posto te vrste prihoda.
U odnosu na 2019. prihodi od “mirovinaca” bili su veći za 3,6 milijuna kuna, odnosno 9,4 posto. Među tri najizdašnija izvora, osiguravatelji su uplatili 9,06 milijuna kuna, a društva za upravljanje investicijskim fondovima 7,8 milijuna kuna.
Najveći iznos prihoda od pruženih usluga iz svoje nadležnosti Hanfa je ostvarila na temelju odredaba Zakona o osiguranju, po osnovi provjere stručnih znanja i izdavanja ovlaštenja i dozvola za obavljanje poslova distribucije osiguranja i reosiguranja.
Najveći udjel
Najveći udjel u rashodima činili su rashodi za radnike (65,2 posto), koji su iznosili 48,7 milijuna kuna te su bili za 6,3 milijuna kuna, odnosno 14,8 posto veći u odnosu na 2019. godinu.
Rast rashoda za radnike rezultat je većeg broja radnika (193 zaposlenih, odnosno 6 više), veće osnovice za obračun plaće, kao i upućivanja radnika na rad u Stalno predstavništvo RH pri EU-u radi poslova hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a, pojašnjava se u izvješću.
Materijalni rashodi od 21,6 milijuna kuna činili su 29 posto ukupnih rashoda te su u odnosu na 2019. bili manji za 524.000 kuna, odnosno 2,4 posto. Na smanjenje utjecala je epidemiološka situacija zbog koje je dio aktivnosti bio otkazan ili odgođen.
U odnosu na Financijski plan Hanfe za 2020. ostvareni rashodi bili su manji za 3,7 milijuna kuna, odnosno za 4,7 posto. Najveća ušteda ostvarena je na materijalnim rashodima, i to zbog otkazivanja sastanaka, službenih putovanja i događaja u vezi s predsjedanjem RH Vijećem EU-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu