Korisnike usluga faktoringa iz Hanfe su upozorili kako tu vrstu usluga u Hrvatskoj trenutno može pružati samo šest društva s licencijom Hanfe, tj. usklađenih sa Zakonom o faktoringu.
Sve one koji imaju saznanja da se time bave i tvrtke koje nisu u tom registru Hanfa je pozvala da im to prijave.
Novo vodstvo Hanfe očito nastavlja ono na čemu su radili i njegovi prethodnici. Prije nego što je djelatnost otkupa nedospjelih potraživanja postala striktno regulirana zakonom iz 2014. (uz više odgoda rokova usklađenja) kod nas je tu uslugu po principu "zašto ne i faktoring, možda zatreba" imalo registrirano tisuće tvrtki (procjenjuje se i 20-ak tisuća).
Regulatoru se nametnulo pitanje kako tu šumu očistiti: od samih tvrtki tražiti brisanje djelatnosti, prisiliti sudove ili nešto treće. No, danas se to i ne čini prvorazrednim problemom jer je faktoring tržište u međuvremenu jako okopnilo. Kako je njegova ekspanzija bila povezana s Agrokorom kao glavnim pokretačem i okosnicom, tako je od trenutka kad su regulatori počeli jače propitivati izloženosti koncernu počeo padati i interes za faktoringom kao uslugom i kao biznisom.
Od više od 8,5 mlrd. kuna, koliko je iznosila aktiva faktoring društava na vrhuncu prije četiri godine, 2017. je zaključena sa samo 2,6 mlrd. kuna aktive i 9 faktoring kuća. Nakon 202 mil. kuna dobiti 2016. lani je ta biznis niža iskazala 900 mil. gubitka. To tržište danas čini samo šest igrača: Adriatic Zagreb, Erste i Raiffeisen faktoring, Centar i Plus A Faktor te Uxor grupa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu