Najnovija "dijagnoza" financijskog stanja Grčke koju je izradio Međunarodni monetarni fond u sebi krije službenu potvrdu onoga na što upozoravaju brojni ugledni svjetski ekonomisti i bankari – grčki slučaj nije "ad acta", fitilj bi se opet mogao zapaliti. U dokumentu kojeg čini čak 260 stranica, u jednom se dijelu, napominje da je uočena financijska "rupa" od 5,5 do 9,5 milijardi eura za razdoblje 2015. – 2016., a jasno je da Grčka tu prazninu ne može sama premostiti. Ruku na srce, Fond je, prije svega, pohvalio trud vlade u Ateni poručivši kako je program spašavanja na koji je pristala u dogovoru s kreditorima "vraćen na pravi put, nakon što je tijekom 2012. uvelike skrenuo s njega". Naklonost prema toj zemlji MMF je, uostalom, i materijalizirao odlučivši "osloboditi" 3,24 milijarde eura koje će biti dio nove tranše pomoći Grcima zaključivši kako "sve u svemu, Grčka vidno napreduje u prilagodbama". No kako gotovo uvijek postoji ono "ali", tako ni ova analiza nije izuzetak. Već na početku priopćenja koje je povodom najnovijeg izvješća objavio Fond, u posljednjem naglasku stoji znakovita rečenica: "Sad je nužna snažna implementacija kako bi se postavili temelji za preokret".
Ključni rizici
No ovo blago upozorenje tek je uvod u puno u ozbiljnije u kojem ovaj financijski partner prezadužene europske zemlje napominje da joj opasni rizici i dalje prijete. Kao ključne pritom izdvajaju političku nestabilnost, najviše ih brine ponovni rast popularnosti ljevičarske Syrizae i drugih radikalnih stranaka koje žele razvrgnuti grčki ugovor o "bailoutu". Drugi pogubni rizik leži u (ne)povjerenju financijskih tržišta, Fond smatra da oporavak po tom pitanju nije dovoljan te da bi se zbog toga gospodarstvo uslijed manjka investicija moglo kretati još lošije nego li se predviđalo. Nesigurni su i benefiti strukturnih reformi jer bi moglo biti potrebno više vremena za njihov pozitivan učinak, napominje se u analizi. "Mada program (koji provodi vlada u Ateni op.a.) cilja na ublažavanje rizika, jasno je da će, ne uspije li, biti nužno daljnje smanjenje duga i financiranje europskih partnera Grčke", poruka je MMF-a. Analitičari pritom ne ostaju samo na načelnim upozorenjima, izračunali su da bi, u slučaju da se gospodarski oporavak Grčke odulji za godinu dana, kreditori bili prisliljeni na otpis 25% potraživanja.
Sukobi na pomolu
Među "društvom" koje će u tom slučaju morati pretrpjeti znatne gubitke spominju i Europsku središnju banku. Stoga i ne čudi stav mnogih analitičara da je na pomolu moguća nova serija sukoba oko rješavanja "grčkog pitanja" – vodstvo ECB-a je oduvijek odbijalo bilo kakvu mogućnost da ikad pristane na takve otpise. Dođe li do grdog scenarija, pobunit će se i brojne članice eurozone, kao što je to dosad često bio slučaj; mnogi su političari bodove u narodu skupljali upravo izjavama da se "porezne obveznike u njihovim zemljama više ne smije žrtvovati zbog tuđih grešaka". Toga je očito svjestan i voditelj misije MMF-a za Grčku Poul Thomas kada kaže: Ključno je da Europljani znaju da postoji financijska 'rupa' te da će ju oni morati začepiti."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu