Grčka mora krenuti u ‘rat’ s utajivačima poreza

Autor: Marina Biluš , 26. prosinac 2012. u 22:00
Christine Lagarde, glavna direktorica MMF-a

Bit će ispunjena samo polovica od 10 ciljeva vezanih za porezne revizije i prihode, zemlja godišnje gubi najmanje 28 milijardi eura.

Grčka nema izbora, mora zaratiti s utajivačima poreza.

Poruka je to koju su međunarodni kreditori te zemlje odaslali vladi u Ateni napominjući da se svake godine zbog utaja poreza izgubi najmanje 28 milijardi eura, čime se potkopavaju napori u povratku fiskalnog zdravlja cijele zemlje. Međunarodni monetarni fond i Europska komisija izradili su ovih dana posebno izvješće vezano za poreznu problematiku u zemlji koja je i uz "bailout" jedva izbjegla bankrot, a u njemu se ističe da se posebna pozornost treba posvetiti sumnjama da velik broj imućnijih Grka novac uspijeva "sakriti" izvan granica zemlje. "Grčka će najvjerojatnije ispuniti samo polovicu od ukupno deset ciljeva vezanih za porezne prihode i revizije, te zakonske odrednice i procedure naplate", upozorili su kreditori. U izvještaju se spominje da bi čak 53 milijarde eura moglo ostati samo "na papiru", a  moglo bi se naplatiti od 15 do 20 posto tog iznosa.

"Moramo izraziti zabrinutost. Čini se da opada poriv za borbu s utajivačima poreza, osobito među bogatim građanima", komentiraju MMF i EK. Grčkim vlastima zato savjetuju da se prvo pozabavi slučajevima za koje je najizglednije postizanje konkretnih rezultata, ističući pritom primjere liječnik i odvjetnika. Kako podsjeća The Wall Street Journal, "packa" ovih dviju institucija Ateni je stigla upravo uoči siječanjskog izglasavanja novih poreznih zakona na koje se vlada obvezala međunarodnim kreditorima u zamjenu za nastavak isplate financijske pomoći. Da će se vlada u godini pred nama itekako morati pozabaviti ovom problematikom priznao je nedavno u intervjuu Financial Timesu i grčki ministar financija Yannis Stournaras. "Fokusirat ćemo se na dosad najintenzivniju borbu s utajivačima poreza", obećao je tom prilikom. Ipak, nije skrivao da bi, ukupno gledano, 2013. za Grke mogla značiti opstanak ili propast.  "Uspjet ćemo", kaže, "isključivo budemo li se držali programa kojeg smo dogovorili s međunarodnim kreditorima".

Komentirajte prvi

New Report

Close