U idućih pet godina globalno bogatstvo porast će za čak 50 posto. Tako barem tvrdi Credit Suisse u svojoj novoj godišnjoj analizi bogatstva kućanstava na svjetskoj razini.
Navodeći kako se sredinom ove godine svjetsko bogatstvo procjenjivalo na 231 bilijun dolara, Credit Suisse tvrdi da će ono do 2016. godine dosegnuti čak 345 bilijuna USD te da će na godišnjoj razini rasti po stopi od oko 8,5 posto. Bogatstvo bi se po toj analizi u pet godina po odrasloj osobi trebalo povećati na 70,700 dolara. Istraživanje navodi i podatak da je od siječnja prošle godine do ovogodišnjeg lipnja globalno bogatstvo poraslo za 14 posto, ponajviše zahvaljujući izrazito povećanoj imućnosti azijskih i pacifičkih država. Da će tržišta u nastajanju ostati glavni pokretači globalnog bogatstva potvrdio je i izvršni direktor banke za azijsko-pacifičku regiju Osama Abbasi, koji kaže kako su “ovo vremena radikalnog prestrojavanja svjetskog poretka”. U prilog tome ide i podatak da će, prema Credit Suisseu, Kina 2016. “svrgnuti” Japan s mjesta druge najbogatije svjetske zemlje jer će joj bogatstvo porasti na 39 bilijuna dolara, dok će japansko iznositi 31 bilijun. SAD bi trebao sa 82 bilijuna USD zadržati vodeću poziciju, no velik rast predviđa se Indiji te Brazilu čije bi se bogatstvo trebalo udvostručiti. Inače, gledajući prema imućnosti odraslih osoba, najbolje stoje Švicarci koji u prosjeku jedini raspolažu s više od 500.000 dolara.
Bez Hrvatske
Od bližih samo Česi
U svojoj najnovijoj analizi u kojoj prognozira rast globalnog bogatstva Credit Suisse ne spominje Hrvatsku. U njihovu se istraživanju ne spominju ni nama susjedne zemlje. Credit Suisse je tako u svoju analizu uključio SAD, Brazil, Japan, Kinu, Kanadu, Indiju, Francusku, Veliku Britaniju, Švicarsku, Češku, Singapur, Tajvan, Indoneziju, Australiju, Čile i Sjevernu Afriku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu