Gazprom zatvorio ventil, cijena plina u Europi skočila 25 posto

Autor: Tomislav Pili , 27. travanj 2022. u 22:01
Foto: Reuters

Energetski stručnjaci upozoravaju da Europska unija teško može brzo pronaći alternativne dobavljače ako se prekid dotoka ruskog plina proširi.

Šokantan potez Gazproma koji je prekinuo dotok plina poljskom i bugarskom kupcu doveo je do velikog skoka cijene tog energenta. Ruski energetski div Gazprom priopćio je u srijedu da je prekinuo sve isporuke plina tvrtki Bulgargaz u Bugarskoj i PGNiG u Poljskoj nakon što su obje zemlje odbile plaćati plin u rubljima, prenijele su agencije. Poljski i bugarski dobavljači plina ranije su kazali da su zaprimili službene obavijesti od Gazproma o prekidu isporuka.

Nepouzdan partner

Vijest je očekivano izazvala skok cijena plina. Kako navodi Bloomberg, nizozemski terminski ugovori koji se smatraju mjerilom skočili su i za 24 posto na 127,50 eura za MWh. To je najviša cijena od 1. travnja. Gazpromovo priopćenje stiglo je nakon što su jučer ujutro podaci pokazivali da je opskrba Poljske kroz Bjelorusiju privremeno pala na nulu prije nego li je ponovno nastavljena. Bugarska mreža plinovoda također je kazala da je prijepodne još dobivala ruski plin. Ipak, Europska komisija je osudila rusku jednostranu odluku o obustavi isporuke pojedinim državama članicama EU-a kao pokušaj korištenja energije za političku ucjenu. “Jednostrana odluka Gazproma o obustavi plina klijentima u Europi još je jedan pokušaj Rusije da plin koristi kao instrument za ucjenu”, izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Dodala je da je obustava isporuke neopravdana i neprihvatljiva i pokazuje da je Rusija nepouzdan isporučitelj plina.

“Mi smo spremni za ovaj scenarij i u tijesnom smo kontaktu sa svim državama članicama te radimo na tome da osiguramo alternativne isporuke i najbolje moguće korištenje zaliha plina u EU-u”, istaknula je von der Leyen. Energetski stručnjak Davor Štern nije siguran u te najave. “Američki predsjednik Joe Biden obećao je 15 milijardi prostornih metara, ali je pitanje ima li Amerika tu količinu plina. Proizvodnja ukapljenog prirodnog plina pada i nitko ne zna kako će izgledati tržište ako se obustavi dotok ruskog plina”, ističe Štern. Kako navodi Bloomberg, proizvodnja na golemom norveškom plinskom polju Troll bit će manja u svibnju od prijašnjih očekivanja. K tome, dotok kroz interkonektor između Velike Britanije i Belgije u prekidu je od nedjelje zbog radova na održavanju.

Posljedice osjeća i SAD

Dok dio analitičara s Wall Streeta smatra da bi prekid dotoka ruskog plina imao tek umjereni utjecaj na europsko tržište, Štern se time ne slaže te kaže kako teško stanje na energetskom tržištu ne osjeća samo Europa, već i SAD. “Na američkim crpkama cijene benzina su najviše u povijesti, više nego u vrijeme naftnog šoka 70-ih”, ističe Štern. Ako je suditi po reakciji financijskog tržišta, Štern je u pravu. Naime, vrijednost eura prema dolaru potonula je jučer ispod 1,06 dolara, najnižu razinu u pet godina zbog zabrinutosti ulagača da će problemi s opskrbom plinom gurnuti europsko gospodarstvo u recesiju. Podsjetimo, Europa iz Rusije zadovoljava 40 posto potreba za plinom.

Osvrnuvši se na ulogu energenata u ratnim sukobima, Davor Štern ističe kako međusobna trgovina energentima među zaraćenim stranama nije ništa novo. “U vrijeme izraelsko-arapskog rata 1973. Izrael je kupovao egipatsku naftu, a tim je novcem Egipat kupovao oružje za napade na Izrael”, ističe Štern. Poljska vlada objavila je u utorak kako ima dovoljno uskladištenog plina da može izdržati ovu disrupciju. Ekonomski gledano, u najvećoj je opasnosti Njemačka. No, ruski plin i dalje će stizati u Njemačku budući da obustava isporuka u Bugarsku i Poljsku ne utječe na tranzit u druge zemlje, objavila je energetska kompanija Uniper, najveći uvoznik ruskog plina u Njemačkoj.

Komentirajte prvi

New Report

Close