Drugo najjače gospodarstvo krizom izmučene eurozone moglo bi izgubiti svoj vrhunski kreditni rejting. Bonitetna agencija Moody’s upozorila je kako Francuski, inače najviši mogući status ‘AAA’ stavlja na razmatranje te da bi mu u iduća tri mjeseca mogla “prišiti” negativnu procjenu. Kao glavni razlog ovakvu preokretu agencija navodi moguće negativne posljedice koje bi Francuska mogla pretrpjeti zbog svoje važne uloge u pomaganju problematičnim bankama u Europi te izvlačenju prezaduženih perifernih članica iz krize.
Pretežak teret
Prema mišljenju Moody’sa, troškovi najavljene dokapitalizacije banaka i paketi pomoći dužnicima monetarne unije mogli bi postati pretežak uteg za francuski proračun. Situaciju je odmah pokušao primiriti francuski ministar financija Francois Baroin koji je poručio da “najviši rejting njegove zemlje nije upitan jer će vlada učiniti sve da ga zaštiti od snižavanja”. Ipak, morao je priznati da je prijašnja vladina procjena o 1,7 posto gospodarskog rasta, na kojoj se temeljilo kreiranje proračuna za 2012., bila suviše optimistična. Poručio je da će je, s obzirom na razvoj gospodarske aktivnosti, morati prepravljati, ali tvrdi da tome neće tako skoro pristupiti. “Imamo manevarskog prostora, nema razloga za strah”, izjavio je Baroin. No Moody’sovo upozorenje ipak je unijelo veliku dozu nemira na tržišta. Razlog je upravo Francuska uloga u spašavanju eurozone od krize. Francuska je u toj priči, uz Njemačku, glavni pokretač. Stručnjaci zato opravdano strahuju da bi snižavanje njezina kreditnog rejtinga uvelike oslabilo njezinu moć da pomogne prezaduženim državama poput Grčke. Rezanje boniteta Parizu tako bi, uvjereni su, većinu tereta prebacilo na Berlin, a u pitanje bi došlo i provođenje mjera u čijem krojenju upravo Njemačka i francuska imaju presudnu ulogu. Dodatan pritisak na Njemačku, naravno, prijeti stabilnosti cjelokupne monetarne unije koja je ionako ozbiljno uzdrmana zbog problema Grčke, Italije, Portugala i Španjolske.
Oslabljen Berlin
Osim toga, i njemačko gospodarstvo pokazuje sve manje otpornosti na krizu. Dokaz je i najnoviji podatak o gospodarskoj klimi u toj zemlji koja se srozala na najnižu razinu od “crne” 2008. Naime, ZEW indeks gospodarskog povjerenja pao je na minus 48,3 naspram rujanskih minus 43,3. Riječ je o kontinuiranom padu u proteklih osam mjeseci i to bitno većem nego su predviđali njemački ekonomisti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu