Tečaj švicarskog franka u ponedjeljak je na međunarodnim tržištima skliznuo na najnižu razinu u dva tjedna prema euru i dolaru uslijed glasina da je Švicarska narodna banka (SNB) intervenirala kako bi oslabila franak i nakon medijskih napisa da SNB cilja novi neslužbeni valutni raspon.
Tečaj eura porastao je tako za 1,9 posto prema franku, na 1,05800 franaka. Na sličnom postotnom dobitku bio je i dolar prema franku, pa se njime trgovalo po 0,9345 franaka.
Prema pisanju švicarskog lista Schweiz am Sonntag u nedjelju, koji se poziva na izvore bliske središnjoj banci, SNB neslužbeno cilja tečaj u rasponu od 1,05 do 1,10 franaka za euro. Glasnogovornik SNB-a nije želio komentirati te napise.
Sredinom siječnja SNB je šokirao tržišta ukidanjem minimalnog tečaja od 1,20 franaka za euro, pa je franak po objavi te odluke u jednom trenutku uzletio za više od 40 posto. Nakon toga je uzlet 'švicarca' ponešto splasnuo, pa je trenutno oko 13 posto u plusu u odnosu na euro u usporedbi s njegovim tečajem neposredno prije te šokantne odluke.
U fokusu tržišta bili su i podaci SNB-a, pokazavši rast depozita banaka u SNB-u u tjednu do 30. siječnja, što je potaknulo špekulacije o intervencijama središnje banke.
"Šire se glasine da postoji neformalni raspon, a depoziti po viđenju sugeriraju da je SNB aktivan na tržištu. SNB pokušava ublažiti tokove kapitala i oscilacije. Također smo primjetili da se naši klijenti drže podalje od franka zbog svih tih oscilacija kojima svjedočimo", kazao je Manuel Oliveri, valutni strateg u Credit Agricoleu.
Istodobno je tečaj eura prema dolaru ojačao 0,35 posto, na 1,13155 dolara. Podršku jedinstvenoj valuti pružili su dobici prema franku i najnovije izvješće londonskog Markita koje je pokazalo rast aktivnosti u proizvodnom sektoru u Irskoj, Španjolskoj i Nizozemskoj. Te bi dobitke, po ocjeni analitičara, mogle ipak zauzdavati zabrinutosti oko toga da Grčka tek treba uvjeriti Europu da prihvati novi sporazum o dugu.
Dolar je pak odskočio s najniže razine u dva tjedna od 116,64 jena, ojačavši za 0,2 posto, na 117,65 jena.
Kupovinama dolara japanski uvoznici pomogli su američkoj valuti, no analitičari kažu da je dolar ranjiv nakon što su u petak podaci o BDP-u pokazali da je američko gospodarstvo usporilo u četvrtom kvartalu, zbog čega su pali prinosi na američke obveznice.
"Nakon što su se podaci o američkom BDP-u pokazali slabijima nego što se očekivalo, sudionici tržišta puno veću pozornost posvećuju ostalim američkim pokazateljima koji bi trebali biti objavljeni ovih dana", kazao je Kengo Suzuki, glavni valutni strateg u Mizuho Securitiesu.
Među ključnim brojkama u fokusu ulagača u ponedjeljak će stoga biti podaci o aktivnostima u američkom uslužnom sektoru, nakon čega će pozornost biti preusmjerena najnovijem izvješću o zaposlenosti u SAD-u koje će biti objavljeno u petak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu