Samo šest posto imovine domaćih investicijskih fondova nalazi se na Zagrebačkoj burzi.
Prema posljednjim dostupnim podacima Hrvatske agencija za nadzor financijskih usluga za kolovoz, ukupna imovina svih fondova u Hrvatskoj bila je 12,75 milijardi kuna. Od toga, samo 766,4 milijuna kuna uloženo je u domaće dionice. Promatrajući njihovu strukturu ulaganja, čak 80 posto ukupne imovine nalazi se u Hrvatskoj, što je naravno pozitivno. Riječ je o uloženih 10,3 milijarde kuna. Međutim, 80 posto tog iznosa nalazi se u depozitima i kratkoročnim vrijednosnim papirima.
Fondovi su bankama tako proslijedili 5,15 milijardi kuna, a u kratkoročne papire uložili su 3,12 milijardi kuna. Ovakav način ulaganja domaćih fond menadžera ne čudi. Naime, novčani fondovi su u posljednjih nekoliko godina krize postali izuzetno popularni budući da su najkonzervativniji, što samim time znači i najsigurniji. Prema podacima za kolovoz, na tržištu postoje 23 takva fonda koja imaju imovinu od ukupno 9,2 milijarde kuna. A to je, pak, gotovo dvije trećine imovine domaće fondovske industrije.
S duge pak strane, u Hrvatskoj posluju 52 dionička fonda kojima su fokus vrijednosnice na ZSE. I ako se usporedi njihova imovina s kapitalom koji su uložili na burzi, jasno je da ni dionički fondovi ne ulažu puno u dionice. Njihova imovina iznosi 2,05 milijardi kuna, a isključe li se od tog iznosa fondovi s privatnom ponudom, dobije se iznos od 1,91 milijardu kuna. Prema podacima o strukturi ulaganja te vrste fondova, oni su na domaćem tržištu kapitala investirali samo 28 posto imovine. U inozemstvu pak drže 965,49 milijuna kuna, što je i logično s obzirom na neatraktivnost domaćeg tržišta. No posljedica je to i opreza. Na vrhuncu tržišta u listopadu 2007. godine domaći fondovi imali su imovinu od danas nezamislivih 30,59 milijardi kuna.
Od toga je 8,35 milijardi, odnosno 27 posto, bilo u domaćim dionicama. Dionički fondovi, koji su do tada nezaustavljivo rasli, imali su imovinu od 15,22 milijarde kuna. U dionicama na Zagrebačkoj burzi imali su uloženo više od trećina tog iznosa, a riječ je o 5,49 milijardi kuna. Budući da je od tada do ožujka 2009. ukupna imovina svih fondova pala na samo 8,35 milijardi kuna, ni ne čudi njihova averzija prema burzi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Evo, gosp. Liniću, imate priliku potaknuti rast kapitala, samo jednom
pišljivom OLDUKOM o većem ulaganju na Zse……..
U što su ulagali dobro je da nisu više.
Normalno da ZSE ne raste….
Uključite se u raspravu