Finska spašava svoje gospodarstvo novim venture fondovima i na taj način planira zadržati AAA rejting te izaći iz recesije.
Venture fondovi u pravilu ulažu u poduzeća u ranoj fazi razvoja i fazi ekspanzije, a private equity (rizični kapital) kao širi pojam obuhvaća venture fondove i dodatno preuzimanja. Finsko je gospodarstvo većinu 2012. godine provelo s negativnim predznakom, a na godišnjoj razini riječ je o padu od 0,2 posto. Zbog toga je vlada najavila novi milijardu eura vrijedan startup program kako bi se u toj državi stvorila nova radna mjesta.Finski Venture capital program uključuje deset fondova koji će uložiti u 100 kompanija čime će se u idućih pet godina stvoriti 6000 radnih mjesta, procjena je ministarstva gospodarstva koja se temelji na procjenama finske Venture Capital asocijacije. Država će svake godine kroz Agenciju za financiranje tehnologije i inovacije Tekes preraspodijeliti 20 milijuna eura u startup fondove. Oko 30 milijuna eura godišnje usmjeravat će se kroz Suomen Teollisuussijoitus, investicijsku kompaniju u državnom vlasništvu, a pomagat će tvrtkama u poodmaklim fazama, piše Bloomberg.
I Hrvatska je Vlada 2010. godine osnovala fondove za gospodarsku suradnju s ciljem da ožive posrnulo gospodarstvo i stvore nova radna mjesta. Na početku je država davala pola novca u ukupno pet fondova, a pola su davali privatni ulagači. To se izmjenilo, država je smanjila svoj udio na 25 posto uloga. Riječ je o projektu vrijednom ukupno dvije milijarde kuna, a sada je država u "ratu" s FGS-ovima zbog naknade za upravljanje.Najsjevernija članica europske monetarne unije ovim programom želi privući privatne investitore, novim poduzećima podići gospodarstvo, a da pritome ne povećava deficit. Vlada obećava da će ulagači koji budu investirali u nove venutre fondove imati veliki udio u budućoj zaradi tih kompanija. "Zbog dužničke krize investitori se suzdržavaju od ulaganja u rizičnije startup projekte. Na ovaj način pokušavamo privući privatne ulagače i da preuzmu više rizika koji će pokrenuti gospodarstvo i kreirati radna mjesta", izjavio je Petri Peltonen čelni čovjek Odjela za poduzeća i inovativnost finskog ministarstva gospodarstva.
Finska je jedina država eurozone koja ima najviši mogući rejting (AAA) kod sve tri agencije – Moody's, Standard & Poor's i Fitch. Njemačka, Luksemburg i Nizozemska također imaju AAA rejting, ali od barem jedne agencije imaju negativno očekivanje. Unatoč tomu što se Finska znatno bolje nosi s financijskom krizom od primjerice zemalja na jugu Europe, finsko gospodarstvo u prošloj je godini palo drugi puta u posljednje četiri godine. Zbog toga su se njihove državne financije makimalno "rastegnule", a pogotovo što im prijeti peta uzastopna godina proračunskog deficita. Paralelno s programom venture fondova, finska vlada krenula je i s povećanjem poreza i rezanjem troškova. Prošloga su mjeseca, tako, donijeli odluku kojom žele uštedjeti 500 milijuna eura, a rezove će početi iduće godine.
Prema procjenama tamošnjeg ministarstva financija, finsko gospodarstvo bi 2015. godine trebao imati rast od 2,1 posto, a do 2017. godine će usporiti na 1,6 posto. Zbog slabije potražnja njihove kompanije, prvestveno Nokia ali i dva proizvođača papira Stora Enso i UPM-Kymmene, koja su ujedno i dva najveća u Europi, smanjili su broj zaposlenih. Posljedično je nezaposlenost u Finskoj u veljači porasla na 8,7 posto, a u isto vrijeme lani bila je 7,7 posto. Uz to, sve starija populacija dodatan je pritisak na državnu blagajnu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Svacega ima u clanku i VC i PE i socijaldemografije. Potpourie informacija koje autor ne razumije.
Uključite se u raspravu