Na valutnim je tržištima euro prošloga tjedna blago ojačao prema dolaru, dok traje neizvjesnost u vezi pregovora u Washingtonu o smanjenju proračuna, a pod najvećim se pritiskom našao jen jer se očekuje da će monetarna politika u Japanu biti drastično olabavljena. Tečaj eura prema američkoj valuti porastao je prošloga tjedna 0,3 posto, na 1,3216 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura skočila je 2,3 posto, na 113,65 jena, a u petak je u jednom trenutku dosegnula i 114,66 jena, najvišu razinu u 17 mjeseci. Tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao je, pak, 2,1 posto, na 85,98 jena, a u jednom je trenutku dosegnuo 86,64 jena, najvišu razinu od kolovoza 2010. godine.
Tečajevi valuta prošloga su se tjedna uglavnom kretali u skladu s pregovorima o proračunu u SAD-u. Kada se činilo da bi demokrati i republikanci dogovor mogli postići u roku, jačale su valute koje se smatraju rizičnijima, kao što je euro. A kada su pregovori zastali, ojačao je dolar, jer se smatra sigurnijim utočištem za kapital.
Kako napretka u pregovorima nema, i dalje prijeti 'fiskalna litica', automatsko smanjenje proračunskih rashoda i povećanje poreza, koje bi američko gospodarstvo moglo gurnuti u recesiju. Najveća je, pak, gubitnica prošloga tjedna bila japanska valuta jer se očekuje drastično ublažavanje monetarne politike zbog pritisaka nove japanske vlade na tamošnju središnju banku. Evo zašto je Novi premijer Shinzo Abe obećao je da će se zauzimati za agresivne poticajne mjere monetarne politike kako bi suzbio deflaciju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu