Europske države koje se nađu u "crvenoj proračunskoj zoni" ubuduće neće biti suočene s tako strogim zahtjevima Bruxellesa tijekom procedure prekomjernog deficita.
Kako doznaje Financial Times od upućenih izvora, nova garnitura Europske komisije razmišlja o reformi Pakta o stabilnosti i rastu koji je kritiziran zbog svoje krutosti.
Obnova povjerenja
Plan koji je neslužbeno nazvan "SGP 2.1" ima za cilj obnoviti povjerenje među vladama članica eurozone u provođenje pravila od strane Europske komisije. Naime, u posljednjih godinu dana Bruxelles se našao pod salvom kritika jer je dopustio Italiji probijanje ciljeva proračunskog deficita za 2018. i 2019. godinu. U internom dokumentu u koji je uvid imao FT stoji kako bi pravila trebalo temeljito pojednostaviti.
60 posto
BDP-a ciljana je razina javnog duga u članicama eurozone
Samo za ilustraciju, za interpretaciju sadašnjeg Pakta o stabilnosti i rastu potreban je priručnik od 108 stranica. Zagovornici reforme tvrde kako su jasna pravila posebice potrebna u kontekstu globalnih trgovinskih napetosti i izlaska Velike Britanije iz Europske unije bez dogovora. Prema sadašnjoj regulativi, države s prekomjernim deficitom moraju sniziti svoju razinu duga za jednu dvadesetinu godišnje tijekom tri godine kako bi se približile ciljanoj razini javnog duga od 60 posto BDP-a.
Podjela na sjever i jug
Europski dužnosnici sada u neslužbenom razgovoru priznaju kako je to vrlo teško ostvariv cilj za većinu država, suočenih s gospodarskim usporavanjem i niskom inflacijom.
Međutim, imajući u vidu podjelu između sjevernih i južnih članica eurozone, u dokumentu se ističe da će Komisija morati vrlo oprezno koristiti fleksibilniji pristup imajući u vidu "visoku razinu polarizacije i nepovjerenja između zagovornika striktne automatske primjene pravila i pristupa više utemeljenog na prosudbi", navodi se u tekstu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu