Europski proizvođači na rekordno niskim razinama

Autor: Poslovni.hr/Hina , 02. travanj 2013. u 15:10
thinkstockphotos

Posebno zabrinjava što su pad u proizvodnom sektoru ponovo zabilježile Njemačka i Irska dok je u ostalim zemljama on ubrzao.

Aktivnosti u proizvodnom sektoru eurozone dodatno su oslabile u ožujku, spustivši se na najnižu razinu tri mjeseca, pokazali su u utorak konačni podaci londonske tvrtke Markit, pri čemu posebno zabrinjava njihov opetovani pad u Njemačkoj i Irskoj.

Markitov sveobuhvatni indeks menadžera nabave (PMI) za eurozonu, koji obuhvaća aktivnosti tisuća kompanija diljem 17-članog bloka, pao je u ožujku na 46,8 bodova, što je njegova najniža razina u tri mjeseca. U veljači iznosio je 47,9 bodova.

U Markitu su ga prvotno procijenili na 46,6 bodova. Njegova vrijednost i dalje ukazuje na pad aktivnosti, koji traje od kolovoza 2011.

Posebno zabrinjava što su pad ponovo zabilježile Njemačka i Irska dok je u ostalim zemljama on ubrzao, uz iznimku Francuske gdje su aktivnosti pale podjednako snažnim tempom kao i u prethodnom mjesecu. Francuska inače bilježi najgori rezultat među najvećim gospodarstvima a lošija je samo Grčka.

"Čini se da je proizvodni sektor eurozone bio uteg za gospodarstvo u prvom tromjesečju, a ubrzavanje pada aktivnosti u ožujku ukazuje na rizik da bi se pad mogao intenzivirati i u drugom tromjesečju", upozorava glavni Markitov ekonomist Chris Williamson.

"Ankete ocrtavaju jako razočaravajuću sliku u cijeloj regiji, gdje sve zemlje ili bilježe ubrzani pad aktivnosti ili – kao u slučaju Njemačke i Irske – ponovo klize u negativan teritorij", dodaje.

"Kompanije su izvijestile da su znakovi jače potražnje na tržištima kao što su Azija i SAD neutralizirani ponovnim slabljenjem potražnje u eurozoni, što odražava pogoršanje povjerenja među poduzećima i potrošačima", dodao je.

Industrijska proizvodnja pala je u svim zemljama obuhvaćenim istraživanjem osim u Njemačkoj gdje je stagnirala. Ukupne nove narudžbe pale su u ožujku 22. mjesec zaredom, i to najbržim tempom od prosinca. Potražnja je bila slabija i na domaćem i inozemnim tržištima. Gubitak radnih mjesta također se nastavio, četrnaesti mjesec zaredom, izvijestio je Markit.

Komentirajte prvi

New Report

Close