Europski investitori i dalje najskloniji sektorima koji će profitirati od oporavka

Autor: Tomislav Pili , 29. lipanj 2021. u 22:01
Foto: Shutterstock

Paneuropski STOXX 600 burzovni indeks kreće se nadomak rekordne razine.

Na europskim su burzama u utorak cijene dionica nadoknadile gubitke od prethodnog dana, pri čemu su najviše ojačali sektori koji bi trebali imati najviše koristi od stabilnog oporavka gospodarstava.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 14 sati u plusu 0,35 posto, nadoknadivši gubitke dan ranije. Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,3 posto, na 7100 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,8 posto, na 15.683 bodova, a pariški CAC 0,40 posto, na 6585 bodova.

Najveći dobitnici

Najviše su jučer porasle cijene dionica u industrijskom, financijskom i rudarskom sektoru, koji bi trebali najviše profitirati od nastavka oporavka gospodarstava.

Oporavio se i turistički sektor, koji je dan ranije pao pod pritiskom vijesti o rastu broja novozaraženih koronavirusom u nekim azijskim zemljama. A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u minusu 0,15 posto. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,8 posto, na 28.812 bodova. Nakon snažnog rasta cijena dionica prošloga tjedna, azijski ulagači posljednjih dana nisu voljni dodatno riskirati zbog rasta broja novozaraženih od koronavirusa u mnogim zemljama regije.

Australija, Indonezija, Tajland i Malezija bilježe širenje vrlo zarazne delta varijante virusa, što vodi novim restrikcijama i usporavanju oporavka gospodarstava od koronakrize. Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni novi rekordi na Wall Streetu ostvareni u ponedjeljak. Za S&P 500 bio je to treći rekordni doseg u nizu, zahvaljujući rastu tehnološkog sektora, dok je Dow Jones pao zbog pritiska na cikličke sektore, kao što su energetski i financijski.

Podrška tržištu

Podršku tržištu pruža i nada ulagača da će Kongres prihvatiti prijedlog predsjednika Joe Bidena o paketu ulaganja u infrastrukturne projekte, vrijednom ukupno 1,2 bilijuna dolara, što bi moglo dodatno podržati rast gospodarstva i tržišta dionica. Međutim, kretanje terminskih ugovora u utorak sugerioralo je kako će američki burzovni indeksi prekinuti pozitivan niz. Inače, globalno tržište dionica i dalje je u usponu, pa bi krajem ovoga tromjesečja dionice u svijetu mogle ostvariti i peti uzastopni kvartalni rast. Što se tiče Europe, središnja banka eurozone u ponedjeljak je započela javnu raspravu kada i kako započeti smanjivanje golemog programa monetarnih poticaja. Konkretno, polemika se vodi o smanjivanju otkupa obveznica pokrenutog prošle godine radi podrške gospodarstvu eurozone. Gospodarstvo eurozone pokazuje sve izraženije znakove oporavka, pa je ekonomski sentiment u lipnju dosegao najvišu razinu u posljednju 21 
godinu.

Komentirajte prvi

New Report

Close