Europska kriza koja je uzdrmala gospodarstvo, bankarski sektor i tržišta kapitala opasno je podigla troškove zaduživanja ne samo država već i koroprativnog sektora. Zbog ograničenog i skupog pristupa financiranju sve više europskih kompanija stoga se u potrazi za kapitalom okreće američkom tržištu.
Prema najnovijim podacima S&P Capitala koje je objavio The Wall Street Journal, ove su godine tvrtke sa staroga kontinenta u SAD-u već posudile 14,4 milijardi eura. O masovnom kriznom trendu najbolje govori podatak da je taj iznos dvostruko veći od onog zabilježenog tijekom cijele protekle godine kada je bila riječ o 6,7 milijardi eura. Posuđivanje na američkom, takozvanom leveraged-loan tržištu, na kojem kompanije koje karakterizira rizično poslovanje i visoki prinosi refinanciraju svoje obveze, tako je u prvih pet mjeseci ove godine premašilo rekord iz 2007. u kojoj je godišnji volumen trgovanja iznosio 12,2 milijarde eura. Inače, u vrijeme buma tog tržišta kompanije su na njemu uglavnom tražile novac kojim bi financirale planirane akvizicije i spajanja, no kako ih je zbog krize sve manje, korporativni sektor okrenuo se potrazi za kapitalom kojim će stare obveze financirati pomoću novih zaduženja. Tako su se i europske Formula 1 i Ineos grupa okrenule SAD-u gdje su proteklih tjedana među bankama i hedge fondovima tražile kupce za najmanje polovicu svojih korporativnih dugova. Ineos je na tamošnje tržište stavio tri četvrtine izdanja teškog oko tri milijarde dolara jer je potražnja u Europi bila izuzetno slaba.
Sklonost riziku
Visoka potražnja u SAD-u
Komentirajući trend da europske kompanije radije posuđuju na američkom tržištu, bankari objašnjavaju da se gospodarstvo SAD-a ipak drži bolje nego na Starom kontinentu. I dok u Europi fondovi i banke bježe od rizičnih ulaganja, u SAD-u raste potražnja fondova za dugom kompanija za koje se vežu visoki prinosi, pa se oslobađa velika količina novca za sve one kojima je financiranje u Europi ograničeno i preskupo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu