Europska komisija odlučivat će o spašavanju banaka?

Autor: Ana Blašković , 10. srpanj 2013. u 22:01
Angela Merkel, njemačka kancelarka i Mario Draghi, predsjednik Europske središnje banke/EPA

Davanje tolike moći EK značilo bi ugrožavanje Europskog ugovora, smatra njemački ministar financija Wolfgang Schäuble.

Europska komisija predložit će da upravo ta institucija ubuduće bude jedinstveni autoritet za rješavanje problema posrnulih banaka u eurozoni što će to izvršno tijelo Europske unije direktno sukobiti s njezinom najjačom članicom Njemačkom, piše The Wall Street Journal Europe.

Berlin inzistira da bi takav rasplet događaja bio u suprotnosti s europskim ugovorima jer bi omogućilo Bruxellesu da prisili nacionalne Vlade da novcem poreznih obveznika spašavaju problematične banke. To bi posljedično dovelo do pravne nesigurnosti tko je odgovoran za bankarsko restrukturiranje što bi povećalo nesigurnost na financijskim tržištima u osjetljivo vrijeme. Povjerenik Europske komisije zadužen za regulaciju financijskih tržišta Michel Barnier trebao je u srijedu iznijeti prijedlog nove regulative (single resolution mechanism) čime bi se Komisiji dala moć da restrukturira ili zatvara bilo koju od 6000 banaka u 17 zemalja eurozone koja se nađe u financijskim problemima.

 

6tisuća

banaka posluje u sedamnaest zemalja eurozone

Posrnule banke 
Ambiciozni projekt bankovne unije kojim Europa želi stati na kraj trogodišnjoj dužničkoj krizi, temelji se na prekidu veze između posrnulih banaka i država u kojima posluju. Prvi stup bankovne unije je uspostavljanje jedinstvenog supervizora za sve banke u eurozoni što bi trebala postati Europska središnja banka u jesen 2014. "Single resolution mechanism" zamišljen je kao drugi stup.Komisija je pozvala na stvaranje odbora koji bi pripremao i provodio bankovna restrukturiranja čemu bi potporu dao zajednički fond u koji bi se slijevali doprinosi banaka. Odbor bi se sastojao od predstavnika nacionalnih vlasti, Komisije i Europske središnje banke, a predsjednika i zamjenike birali bi nacionalne vlasti. Premda bi nacionalni predstavnici u odboru bili bi zaduženi da se njegove odluke provode na nacionalnim razinama, ključno je da bi Europska komisija samostalno odlučivala hoće li i kada odlučivati o sudbini pojedine banke.

Sukob sam ECB-om
Viši dužnosnik Europske komisije rekao je u neslužbenom razgovoru WSJ-u da je "iznimno nevjerojatno" da bi Komisija išla tako daleko da odbacuje preporuke Odbora čime bi se stvarale napetosti s nacionalnim vladama, ali i izazivao ECB.Davanje tolike moći Europskoj komisiji značilo bi ugrožavanje Europskog ugovora, smatra njemački ministar financija Wolfgang Schäuble. "Dok god ne postoji mogućnost amandmana na Ugovor moramo se držati pravnih temelje koje imamo. U suprotnom, nećemo uspjeti već ćemo stvoriti novu nesigurnost na tržištu", napomenuo je Schäuble. Njemački prijedlog je, podsjetimo, uspostava mreže nacionalnih tijela za odlučivanje. 

Izbjegavanje pritisaka

Tolika moć samo Europskoj komisiji

Stav Europske komisije je da bi prepuštanje pitanja, restrukturirati banku ili ne, u ruke nacionalnih vlasti otvorilo put za pritiske na vladu kao i na bankarski sektor. Smatra da toliku moć za odluke legalno može imati samo institucija Europske unije te da su sve alternative o kojima se raspravljalo pokazale lošije od izbora da o spašavanju banaka odlučuje Europska komisija. ECB bi se našao u sukobu interesa ako bi trebao rješavati probleme posrnule banke koju istodobno nadzire, dok bi ostale institucije poput Europskog parlamenta bile prespore u odlučivanju.

Komentirajte prvi

New Report

Close