Nakon što je sredinom siječnja pokrenula postupak za utvrđivanje odgovornosti Mađarske zbog kršenja europskih zakona, Europska komisija danas bi trebala odlučiti u kojem će se smjeru odvijati taj spor. A on je vezan za tri kritizirane reforme koje je pokrenula vlada Viktora Orbana. Riječ je, prije svega, o kontroverznom novom zakonu koji se tiče središnje banke Mađarske, potom o spornim umirovljenjima u pravosuđu te o prebacivanju agencije za zaštitu podataka u državne ruke. Zbog neoprostive manjkavosti i opasnost tih zakona EK je upozorenjem 17. siječnja Mađarsku i službeno “opalio po prstima” tražeći od Vlade da se u roku od mjesec dana očituje o optužbama te da se izjasni je li spremna mijenjati sporne propise.
Mogući scenariji
Orban je pismo Bruxellesu poslao na vrijeme, ali malo je vjerojatno da će njime odobrovoljiti Komisiju, barem tako sugerira izjava potpredsjednice EK Viviane Reding. “Odgovori koje smo dobili od mađarske vlade posve su nejasni”, izjavila je potvrdivši da će Komisija sutra odlučivati hoće li nastaviti postupak protiv Mađarske ili će od njega odustati. Uz ta dva, moguć je i scenarij da Europska komisija od Orbana zatraži dodatna pojašnjenja. Zbog, kako su isticali, skretanja mađarske vlada k autoritarizmu, neki europski parlamentarci tražili su oštre i brze mjere protiv te zemlje. Kao jedna od njih predložena je i akcija prema članku 7. kojom bi se Mađarskoj suspendiralo glasačko pravo, no EK je tu opciju odbacila, barem zasad.No ono što je u cijeloj priči ključno za opstanak mađarskih financija tiče se središnje banke. Ne promijeni li Viktor Orban zakon kojim ruši njezinu neovisnost jer u monetarno vijeće planira postaviti svoje ljude, a središnju banku s vremenom pripojiti regulatornoj agenciji kojoj su na čelu njemu bliski kadrovi, EK neće dati zeleno svjetlo za odmrzavanje pregovora Mađarske i MMF-a. A ako Mađari ne izbore povratak za pregovarački stol mogu zaboravti na 20 milijardi eura kredita koji bi ih trebao spasiti potencijalnog grčkog tragičnog scenarija.
Orban će biti kažnjen?
Investitori već dugo strepe hoće li kontroverzni i svojeglavi premijer uspjeti izgladiti svađu s MMF-om i tako spriječiti da ovogodišnja naplata više od 15 milijardi eura duga Mađarsku odvede u propast. Mnogi od njih uvjereni su da će Europa kazniti Mađarsku upravo zbog Orbanove tvrdoglavosti i odugovlačenja kada je riječ o spornom zakonu o središnjoj banci. Naime, mađarski premijer već mjesecima šalje oprečne signale. Prvo je tvrdio da zakon nipošto neće promijeniti, pa se žalio da ga EK i MMF nevinoga optužuju, ali je potom “popravljao štetu” izjavama kako će na kraju ipak postupiti po zdravome razumu u korist svoga naroda.
Poruka iz Budimpešte
Vladajući: Priča će završiti na sudu
Komentirajući trzavice između Europske komisije i Mađarske te moguće rasplete situacije, čelnik vladajuće mađarske stranke Janos Lazar poručio je da će njegova zemlja u tom sporu zauzeti vrlo odlučan stav. “Neka pitanja sigurno će završiti na sudu”, upozorio je.
‘Nismo slabići na kakve je Bruxelles navikao’
“Bruxelles je navikao pregovarati sa slabim vođama i slabićkim državama, ali ovoga puta neće biti tako”, izjavio je predsjednik Fidesza u televizijskom intervjuu dan uoči odluke EK o postupku protiv Mađarske.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu